• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Tayland Gezi Rehberi

Tayland Gezi Rehberi

Tayland,
 eski adıyla “Siyam” bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Tayland kuzeyde ve batıda Myanmar (Burma), kuzey ve doğuda Laos, güneyde ise Kamboçya ve Malezya ile komşudur.

Tayland, Asya-Çin ve Hint kültürünü özümsemiştir. Bugün kullanılan Thai kelimeleri Pali, Sanskrit, Kimer, Malay, İngilizce ve Çince’den türemiştir.

Thai dilinde melekler şehri anlamına gelen Bangkok başkentidir. Nüfusun yaklaşık %10'u başkentte yaşamaktadır.                             

Tayland dört mevsim sıcak bir ülkedir. Bazı bölgelerinde nem oranı oldukça yüksektir. Mart - mayıs ayları sıcak, haziran - ekim ayları yağışlı, kasım - şubat ayları ise serin ama ülkemize göre yine de sıcak geçmektedir. Seyahat için en uygun zaman kasım-şubat ayları arasıdır.

Tayland krallıkla yönetilmektedir ve resmi dil Tayca’dır.  69 milyonluk nüfusun %92'si Budist, %5' i Müslüman, geri kalanı ise Hıristiyan inanışına sahiptir. Tayland Krallığı 700 yıldır hüküm sürmektedir. Bunun en önemli nedeni Budizm’e olan sarsılmaz inanç ve 1932 yılında yasallaşan ve büyük bir saygıyla benimsenen monarşidir. Tayland halkı krala ve Budizm’e son derecede bağlı ve saygılıdır. Neredeyse tüm gelirlerini Budizm için harcamaktadırlar. Budist geleneği gereği ülkede yüzlerce tapınak inşa edilmiştir. Her evde mutlaka minik bir Buda Tapınağı veya Ruh Evi köşesi bulunmaktadır. Kutsal Tapınaklarda beslenen siyam kedisi tüm dünyaca ünlüdür.

Turizm, ülke genelinde önemli bir yer tutar ve turistler saygıyla ve çiçeklerle karşılanır. Ülke halkı son derece güler yüzlü, sıcak ve sakindir. Buda Tapınaklarını ziyaret sırasında şort ve kısa eteğe izin verilmemektedir. Tapınaklara girişte ayakkabılar mutlaka çıkartılmaktadır. Gezi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar; Thai halkından birinin başına dokunmamak, saçlarını okşamamak, ayakla her hangi bir şeyi işaret etmemek ve selamlamaları Thai tarzında "wai" ile cevaplamaktır.
 
Tayland son yıllarda gece hayatı ve seks turizmiyle ön plana çıktığından, ülkenin kültürel, doğal ve coğrafi anlamda sahip olduğu diğer güzellikler arka planda kalmaktadır. İnanılanın aksine Thai kadınları oldukça tutucudur.

Doğal ve kültürel güzellikler, tarih, alışveriş, masaj merkezleri ya da Budizm ve meditasyon… Bunlardan hangisi ilgi alanızdaysa Tayland sizi fazlasıyla tatmin edebilir. Sonrası tamamen size bağlı… Çünkü altın tapınaklardan, bembeyaz kumsallara, muhteşem güzellikteki spa merkezlerinden, renkli ve hareketli gece hayatına, bin bir şey tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor olacak. 

Tayland’a özgü suya dayanıklı bir ağaç olan Tik ağacından yapılan el oyması eşyalar birçok alanda kullanılmaktadır. Tayland dünyaca meşhur olan siyah incinin de vatanıdır.
    
Taylandlılar, geçmişten bugüne üç değeri korumaktadırlar ve Tayland'ın öncelikle bunlarla tanınmasını hedefliyorlar. İlki, dini öğreti ve tapınaklardır. İkincisi, Thai masajı ki bunun eğitimi tapınaklarda bile verilmektedir. Wat Po Tapınağı aynı zamanda ülkenin en eski masaj okuludur. Üçüncüsü ise Tayland'ın baharatları ve Thai mutfağıdır. Güneydoğu Asya’da kolonileştirilmemiş tek ülke olan Tayland’ın mutfağı son 20 yılda dünya mutfağı haline gelmiştir. Yemeklerde kullanılan güzel kokulu ve baştan çıkartıcı baharat ve bitkiler batılıların damak zevklerini cezbetmiş ve batıda Hint mutfağından sonra en çok rağbet edilen mutfak olmuştur.
 
BaşkentBangkok
Resmi dilTayca
Resmi alfabeThai alfabesi
MilliyetThai
Yönetim biçimiMeşrutiyet
Kuruluş
Sukhothai Krallığı1238-1448
Ayutthaya Krallığı 24.06.1932
Thonburi Krallığı 1768 - 1782
Rattanakosin Krallığı06.04.1782
Monarşi 1351 - 1767
Monarşi Yenileme24.08.2007
Nüfus68.860.000 (2016)
Para birimiThai Baht (THB)
Zaman dilimiUTC +7
Trafik akışısol
Internet TLD.th
Telefon  kodu+66
     

 

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret296503
Takvim