• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Kalimantan (Borneo)

Kalimantan Gezi Rehberi

 
Kuzey Kalimantan, diğer adıyla Endonezya Kalimantan Utara, Endonezya Borneosu'nun kuzeydoğusunda yer alır. Batıda Doğu Malezya – Sarawak Eyaleti, kuzeyde Sabah, doğuda Celebes Denizi ve güneyde Doğu Kalimantan (Kalimantan Timur) ile çevrilidir. Kuzey Kalimantan Celebes Denizi'nde Sebatik, Bunyu, Tarakan gibi irili ufaklı adalar bulunmaktadır. Kalimantan'ın başkenti doğu kıyısındaki Tanjung Selor'dur. Kuzeydoğu'dan güneybatıya doğru uzanan Iran Dağları Sarawak sınırına kadar kesintisiz devam eder. Gunung Kiung (1659 metre) ve Gunung Harun (1376 metre) ünlü zirvelerdir. Kalimantan'ı sulayan Sebuku, Sembakung, Sesayap, Kayan ve Bahau nehirleri doğuda Celebes Denizi ile buluşur.


Kayan Mentarang Milli Parkı, 13.600 km² alanı ile Güneydoğu Asya'nın en büyük koruma alanlarından biridir. Yerli Dayak grupları arasında Kenyah, Kelabitic Murut ve Tidonglar sayılabilir.


Kalimantan'da başlıca geçim kaynağı tarımdır; pirinç, mısır, patates, kırmızı biber, manyok, çeşitli sebze ve meyveler bölgede yetiştirilmektedir. Çiftlik hayvanı yetiştirme ve tavukçuluk gelişmiştir, ayrıca nehir ve derin deniz balıkçılığı yapılmaktadır. Pirinç öğütme, gıda işleme doğal ilaç yapımı, ahşap oymacılığı, sepet örme, dokuma, boncuk işi, saç örme ve demir işçiliği halkın başlıca ekonomik uğraşlarıdır. Başlıca ulaşım araçları yerel nehir tekneleri veya gemilerdir. Tanjung Selor ve Tarakan'da havalimanı vardır.MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret294015
Takvim