• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Papua (Irian Jaya)

Papua Gezi RehberiPapua, insanın hayal gücünü zorlayan doğal yaşamı ve orjinalliğini koruyabilmiş ender yerlerinden birisidir. 3.5 milyona yakın nüfusu ile 250 farklı dilin konuşulduğu bu adada, insanlar hala binlerce yıldır nasıl yaşıyorsa öyle yaşamaya devam ediyorlar. Taş devrini yaşarken bir anda cep telefonu, uçak, televizyon girmiş hayatlarına ama sadece şehirlerde değişimler gözlenmekte, kırsal kesimlerinde ise yerli kabileler bozulmadan kendilerine has yaşantılarını sürdürüyorlar.

Burası dünyanın en yüksek ve en büyük tropik adası. Ormanlarında dünyanın en büyük kelebeğinden en uzun kertenkelesine, ağaç kangurularından rengarenk kuşlarına, bir çok biyolojik çeşitlilik barındırmaktadır. Adada, 124'ü epidemik olan 16 bin bitki türü yaşamaktadır.

Raja Ampat bölgesi adanın scuba dalışlarının merkezi olarak kabul ediliyor. Burada bulunan bir dalış merkezi ve resort otelin sahipleri ve işletmecileri de Türk...Highlands Mamberamo nehrinde gezinti yapmak ve adanın ortasındaki yüksek topraklarda veya güneydeki nehirlerde yaşayan kabilelere yapılabilecek ziyaret kuşkusuz bu adadaki en özel aktivitelerdir. Bakir yaşamları gözlemlemek için Jayapura, Sentani, Wamena ve Baliem vadisi köylerini ziyaret edebilirsiniz.

Bu adaya ilk insanların 50 bin yıl önce geldiği tahmin edilmektedir. Papua’da hayat oldukça izole kalmış, 1970’lere kadar kafa tası avcılığı ve cadı avı olduğu söyleniyor. Bugün hala modern hayattan etkilenmemiş adanın ücra köşelerinde, ormanlarda yaşayan kabileler bulunmaktadır. Dünyanın bu köşesinde zamanın neden donmuş kalmış olabileceği üzerine, belgesel niteliğinde yayınlanmış olan Jared Diamond  tarafından yazılan Tüfek, Mikrop ve Çelik” kitabını okuyabilirsiniz.

Bu ada haritadan görüldüğü üzere cetvelle iki ülkeye ayrılmış gibidir. İngilizler, Hollandalılar ve Almanlar adayı ikiye ayırıp kolonize etmişler. II. Dünya savaşı sonrası dengeler değişmiş, BM adanın doğusunu Avustralya'ya, batısını Endonezya’ya vermiş. Papua Yeni Gine (adanın doğusu) bağımsızlığını Avustralya’dan kazanırken, Batı Papua için 1969’da bağımsızlık için sözde bir oylama yapılmış ve %100 oy ile Endonezya’da kalmış. Bu oylamaya adadaki milyonluk nüfusa rağmen sadece Endonezya’nın seçtiği 1025 Papualı katılabilmiş. Bugün ise ciddi bir Endonezyalı nüfus buraya yerleştirilmiş durumdadır. Endonezya’yı komünizme kaptırmamak için Batı Papua'nın Endonezya’ya rüşvet olarak verildiği bilinmektedir.Dünyanın en büyük bakır madenlerinden biri bu bölgededir ve  ABD’li şirket New Port tarafından işletilmektedir, vergisi de Endonezya’yı ihya etmektedir...

Ulaşım

Başkent Jayapura'ya Cakarta'dan ve çevre adalardanuçakla ulaşım mümkündür.
MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret296505
Takvim