• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
  • maceraya başla
  • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Lombok

Lombok Adası Gezi Rehberi


Lombok Batı Nusa Tenggara adalarından biridir. Lombok'un en büyük şehri aynı zamanda başkent olan Mataram'dır. 3,16 milyon nüfusa sahip ada yerel adı “Gili” olan bir çok küçük ada ile çevrilidir. Beyaz kumlu sahilleri ile tropik cennetleri andıran Gili adalarının plajları her geçen gün biraz daha popüler hale gelmektedir. Lombok Adası, Bali'ye benzetilir ancak yeni keşfediliyor olmasından dolayı doğası ve plajları henüz bozulmamıştır.

Lombok Adası, Endonezya'nın 2. en yüksek ve aktif yanardağı olan Gunung Rinjani (3726 metre), sıcak su kaynakları ve krater gölüyle ünlüdür. Volkan en son 2010 mayıs ayında faaliyete geçmiştir.

Ada halkının %85'i Sasaklar olarak bilinen, Java'dan göç etmiş halk topluluğudur. Yaşayanların %10 kadarı Balinez, diğer kısımları ise Javanez, Sumbawanez ve Arap Endonezyalı topluluklar oluşturmaktadır. Sasak topluluğu kültür ve dil olarak Balinezlerle çok yakındır ancak nüfusun çoğunluğu müslüman olduğundan bölgede çok sayıda cami vardır.

Lombok ve çevresi gezilecek yerler


 • Lombok'un en yüksek zirvesi Gunung Rinjani (3726 m.), Tetebatu Köyü

 • Başkent Mataram - Pura Meru Hindu Tapınağı, Mayura Su Sarayı, Bertais Pazarı

 • Mataram çevresi - Lombok'un eski tapınağı olan Puri Lingsar, Gunung Sari Sanat Pazarı

 • Lombok'un beyaz kumlu, palmiyeli plajları, dağlara sırtını dayamış, muhteşem günbatımı manzarasıyla ünlü orijinal turist kasabası Senggigi

 • Gili Adaları – Gili Trawangan, Gili Meno Taman Barung Vahşi Yaşam Parkı , Gili Meno Kaplumbağa Koruma Alanı

 • Komodo & Rinca Adaları – Komodo dragonları ve boyu 3 metreye ulaşandev kertenkelelerin görülebileceği UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki, Dünyanın 7 doğal harikasından biri seçilen Komodo Milli ParkıKonaklama

Lombok Adası'nda ve çevre adalarda konaklama için her bütçeye uygun otel, bungalov ve homestay (yerel evlerde konaklama) bulunmaktadır.


Ulaşım

Bali'den Lombok'a her gün uçuş mevcuttur. Singapur'dan da düzenli olarak uçuşlar yapılmaktadır.

Feribot yolculuğu tercih edenler hızlı teknelerle 1-1.5 saatte Bali'den (Padangbai Limanı) Lombok'a (Lembar Limanı) ulaşabilmektedirler. Yavaş botlarla yolculuk ise 4-5 saat sürmektedir. Gili Adaları'na gitmek için ise ilave 4 saat daha yolculuk yapılmaktadır. Lombok Mataram Mandalika Otobüs Terminali'nden Bali, Java ve Sumbava Adalarındaki önemli şehirlere giden otobüsler mevcuttur. Komodo & Rinca Adaları'ına (Labuanbajo) ulaşım ancak Lombok'tan 2-3 günlük özel tur satın alınarak veya özel bot kiralayarak mümkün olmaktadır.

Ada içinde gezmek için bisiklet, motorsiklet, yerel şehir içi otobüsleri veya bemo (minik motorsiklet minibüs) kullanılabilir.

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret294015
Takvim