• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Festivaller

LAOS FESTİVAL VE ETKİNLİK TAKVİMİ


OCAK

Uluslararası Yeni Yıl: Ay takvimi, Budist takvim ve Çin Takvimi yeni yıl kutlamalarının büyük ve eğlenceli partilerinden sonra, şimdi de tüm dünyada 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak günü yapılan yeni yıl kutlamalarına katılabilirsiniz. Bitmeyen partilerin ülkelerinde... İster Koh Phangan’da, ister Kamboçya’da Siahnoukville’de, ister Laos’ta Vang Vieng’te sokaklardaki partilere veya eğlence merkezlerindeki kutlamalara katılın...

Bun Pha Vet: Bun Pha Vet, her yıl ocak ayında Laos’ta düzenlenen, aileleri ve arkadaşları bir araya getiren çok önemli bir Budist festivalidir.. Festival süresince, tapınaklarda Buddha’nın sondan bir önceki yaşantısı anlatılır.

ŞUBAT

Çin Yeni Yılı: Her yıl Şubat ayında yeni ayın ilk günü tüm Güneydoğu Asya ülkelerinde görkemli kutlamalara sahne olan Çin Yeni yılı, tüm dünyada Çin toplulukları tarafından kutlanmaktadır. 15 gün süren kutlamalar süresince her gün özel kutlamalar yapılır, aileler birbirlerini ziyaret eder, hediyeler verir ve özel yemekler hazırlanır. Evler temizlenir, baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerle ve kırmızı kağıt fanuslarla bezenir. Çocuklara şans getiren kırmızı zarflar içinde para hediye edilir. Güneydoğu Asya’nın tüm şehir, kasaba ve köylerinde bir festival havası yaşanır. Caddelerde renkli ejderha ve aslanlardan oluşan geçit törenleri düzenlenir, davullar ve ziller çalınır, havai fişekler atılır, dans edilir.

Marha Puha: Şubat ayında dolunayın göründüğü ilk gece yapılan bu festival, Buddha’nın 1000'i aşkın aydınlanmış keşişe manastır hayatına ilişkin kuralları anlattığı konuşmanın anısına yapılmaktadır. Buddha yaptığı konuşmada kendi ölüm zamanının da haberini vermiştir.

Bu festival boyunca, büyük geçitler düzenlenir ve mumlarla tapınakların etrafı dolaşılır. Özellikle Laos’un başkenti Vientiane ve Champasak yakınlarındaki Kimer Harabelerinde düzenlenen törenlerde dini müzikler çalınır ve dua sesleri bu müziklere karışır.


NİSAN

Lao Yeni Yılı (Pee Mai): Nisan ayı ortalarında kutlanan Lao Yeni Yılı tüm ülkede en çok kutlama yapılan festival dönemidir.

Tayland ve Kamboçya’da olduğu gibi yılın en sıcak günlerine denk gelen bu festival aynı zamanda muson yağmurlarının gelişini de müjdeler. Su temizlik ve arınmanın sembolü olarak yine başroldedir. Evler, Buddha heykelleri ve halk yeni yılda şans getirmesi için suyla temizlenirler. Tapınak bahçelerinde kumdan yapılmış küçük stupalar Laos’ta da göze çarparlar. Islanmak, ıslatmak ve eğlenmek festivalin gözbebeğidir.

MAYIS

Vientianale Uluslararası Film Festivali: İlki Mayıs 2010’da düzenlenen, gönüllü girişimlerle başlatılan ve katılımın ücretsiz olduğu bu festivalin amacı Laos’tan, Mekong ve diğer bölgelerden katılan film yapımcılarının bağımsız filmlerini ön plana çıkarmaktır.

Boun Bang Fai Roket Festivali: Mayıs ayının başlarında, yağmurlar gelmeden düzenlenen Laos’un en gürültülü ve en eğlenceli festivali; yeme, içme, dans... Bereketli bir ürün senesi için eski zamanlarda “Phaya Thaen” (yağmur tanrısı) den bol yağmur dilemek için düzenlenen törenlerin festivale dönüştüğü Laos’ta, ülke çapında tüm köyler bir araya gelerek bambudan devasa roketler yapar ve roketleri parlak renklerle boyayarak dekore eder ve içlerini barut tozu ile doldururlar. Ve.. roketler ateşlenir. Gözlemciler en yükseğe çıkan roketi tespit ederler. Bu kazanan roket sahibi için büyük bir prestij ve statü kazanmak demektir.TEMMUZ

Budist Lent: İlk yağmurların başlamasının ardından Myanmar, Tayland ve Laos’ta Budist keşişler manastıra kapanırlar ve üç ay ayı boyunca dışarı çıkmazlar. Geleneksel olarak bu, yeni filizlenmeye başlayan bitkilere zarar vermekten kaçınmak için yapılmaktadır.

EKİM

Awk Pansa, Budist Lent’in Sonu: Muson yağmurlarının bitişi ve yeni mevsimin başlangıcı ekim ayındaki dolunay gecesi tüm Tayland, Laos ve Myanmar’da kutlanır. Awk Pansa, 3 ay süren Budist Lent (muson yağmurlarının başlaması ve bitişini içeren temmuz-ağustos ve eylül ayları)’in sonudur ve “yağmurları geride bırakmak” anlamına gelir. Isaan’da bu kutlamalarda büyük tekneler yapışkan pirinç demetleri, çiçekler ve lambalarla donatılır ve nehir boyunca yerel halkın katılımı sağlanır. Vientiane, Luang Prabang ve Savannakhet’te ve Myanmar’da festival süresince tekne yarışmaları düzenlenir.

KASIM

That Luang Festival – Vientiane: Diğer Budist Festivalleri gibi bu festivalde kasım ayının ilk dolunay günü başlar. Binlerce Budist Altın Tapınak’a gelir. Güneş yükseldikçe, halk saat yönünün tersinde stupanın etrafını üç kez döner. Bu dini Festival’e canlı müzik ve dans gösterileri de eşlik eder.

ARALIK

Luang Prabang Film Festivali: Her yıl aralık ayının başında düzenlenen festivalde Güneydoğu Asya filmleri gösterime girer. Film gösterimleri Luang Prabang’ta açık ve kapalı mekanlarda ücretsiz olarak sinema severlere sunulur. Yıl içinde, festival öncesinde, Festival yönetimi Laos’ta film konusunda farkındalık yaratmak ve film sektörünün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla eğitici proje ve aktiviteler düzenler.

Hmong Yeni Yılı: Kuzey Laos, Vietnam ve Tayland’da yaşayan büyük bir etnik topluluk olan Hmong halkı, aralık ayının başlarında yeni yılın gelişini kutlarlar. Kutlamaların tarihi pirinç hasadına bağlı olarak her yıl değişiklik gösterebilir. Çift rakamlı sayıların kötü şans getirdiğine inanıldığı için, kutlamalar 3 gün sürer. Kutlamalar boyunca, geleneksel performans gösterileri yapılır ve oyunlar oynanır.

Noel: Tüm dünyada olduğu gibi Laos'ta da Hz. İsa'nın doğumu, Noel 25 Aralık’ta çeşitli etkinliklerle kutlanır. Kutlamalar batıdakilere benzer.

 

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret296506
Takvim