• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Festivaller

MALEZYA FESTİVAL VE ETKİNLİK TAKVİMİ


OCAK

Uluslararası Yeni Yıl: Ay takvimi, Budist takvim ve Çin Takvimi yeni yıl kutlamalarının büyük ve eğlenceli partilerinden sonra, şimdi de tüm dünyada 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak günü yapılan yeni yıl kutlamalarına katılabilirsiniz. Bitmeyen partilerin ülkelerinde... İster Koh Phangan’da, ister Kamboçya’da Siahnoukville’de, ister Laos’ta Vang Vieng’te veya Malezya'da Kuala Lumpur'da sokaklardaki partilere veya eğlence merkezlerindeki kutlamalara katılın..

Thai Pongal: Hindularca yılın en şanslı ayı olan ocakta kutlanan hasat festivali Hindu Thai ayının başladığını gösterir. Bu Tamil kutlaması her yıl 14 ocakta yapılır.

ŞUBAT

Eyalet Günü (City Day): 1974'de Kuala Lumpur'un Federal eyalet olması anısına 1 şubatta yapılan kutlamalar çok renklidir. Ulusal tatil olan bugünde şehrin pekçok yerinde havai fişek gösterileri, yürüyüşler, sergiler ve kültürel gösteriler yapılır.

Çin Yeni Yılı: Her yıl Şubat ayında yeni ayın ilk günü tüm Güneydoğu Asya ülkelerinde görkemli kutlamalara sahne olan Çin Yeni yılı, tüm dünyada Çin toplulukları tarafından kutlanmaktadır. 15 gün süren kutlamalar süresince her gün özel kutlamalar yapılır, aileler birbirlerini ziyaret eder, hediyeler verir ve özel yemekler hazırlanır. Evler temizlenir, baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerle ve kırmızı kağıt fanuslarla bezenir. Çocuklara şans getiren kırmızı zarflar içinde para hediye edilir. Güneydoğu Asya’nın tüm şehir, kasaba ve köylerinde bir festival havası yaşanır. Caddelerde renkli ejderha ve aslanlardan oluşan geçit törenleri düzenlenir, davullar ve ziller çalınır, havai fişekler atılır, dans edilir

Bangkok, Penang ve Kuala Lumpur bu festivalleri izleyebileceğiniz en iyi şehirlerdir.

Hz. Muhammed'in Doğum Günü: Her yıl şubat ayında Müslümanlar tarafından Hz. Muhammed'in doğum günü kutlamaları yapılır.

MART

Malezya Grand Prix: Her yıl mart sonu - nisan başı Selangor Sepang Uluslararası Alanı'nda yapılan yarışlar Formula 1'in Güneydoğu Asya'daki en büyük etkinliğidir.

Maymun Tanrının Doğum günü: T'se Tien Tai Seng Yeh'in doğum günü kutlamalarında takipçileri yanaklarına ve dillerine değişik metal cisimler takarlar ve transa girerler, kanlarıyla yazılar yazarlar.

MAYIS

Wesak Günü: Buddha'nın doğumu, aydınlanması ve ölümü mayıs ayında farklı etkinliklerle kutlanır. Kafesteki kuşların serbest bırakılması gibi etkinlikler özellikle Kuala Lumpur, Melaka ve Penang'ta çok görkemli kutlanır.

Malezya'nın Renkleri:
Her yıl mayıs ayında düzenlenen bu festival ülkenin en renkli kültürel gösterilerine sahne olur. Müzik ve dans performansları, renkli geçit törenleri görmeye değerdir.

HAZİRAN

Dragon Bot Festivali: Haziran - ağustos arası yapılan bu festival bir zamanlar suda boğularak ölen Çinli bir azizin anısına düzenlenir. Onu kurtarabilmek için balıkçılar botlarla denize açılır ve davul çalarak balıkların azize saldırmasını önlerler. Penang ve diğer yerlerde bot yarışları da düzenlenmektedir.

Malezya Kralı'nın Doğum Günü: Her yıl haziran ayının ilk cumartesi günü tüm Malezya'da kralın doğum günü anısına görkemli kutlamalar yapılır. Ayrıca üstün devlet hizmeti yapanlara ödül verilir.

TEMMUZ

Yağmur Ormanları Dünya Müzik Festivali – Borneo, Sarawak: Her yıl temmuz-ağustos aylarında düzenlenen ve 3 gün süren bu festival Sarawak Kültür Köy'ünde gerçekleşir. Bu muhteşem sanat ve müzik festivaline yerli Borneo müzisyenleri ve dünyanın değişik ülkelerinden sanatçılar katılmaktadır. Yerel ritimlere elektro akustik ritimlerin eşlik ettiği 6 kıtadan müzisyenlerin performansları izlenmeye değerdir.

Çağdaş Sanatlar ve Turizm Festivali (MCAT): Malezya'nın çağdaş sanat eserleri, kültürel ve etnik özellikleriyle bu festival boyunca düzenlenen sergiler, seminerler ve söyleşilerle ziyaretçilerin beğenisine sunulur.

Mega Alışveriş Karnavalı: Her yıl temmuz ayında düzenlenen karnavalda ülke çapında büyük indirimler ve kampanyalar düzenlenir. Modadan, elektroniğe, el sanatlarına pek çok sektörde çok cazip fırsatlar sunulmaktadır.

AĞUSTOS

Ulusal Gün: Malezya'nın bağımsızlığına kavuştuğu 31 Ağustos'ta ülke genelinde özelikle Kuala Lumpur ve Lake Garden'da büyük kutlamalar yapılır. Bayraklarla donatılan şehirde geçit törenleri, havai fişek gösterileri ve sergiler düzenlenir.

EKİM

Uluslararası Gurme Festivali: Ekim ayında düzenlenen Gurme Festivali süresince ünlü şefler, özellikle Kuala Lumpur restoranlarında ve özel düzenlenen alanlarda tüm hünerlerini gösterirler.

KASIM

Muhteşem Malezya Yemekleri Festivali: Malezya'nın Muhteşem Yemekleri Festivali meraklılarına Malay, Çin ve Hint mutfağının lezzetlerini sunar.

Deepavali: İyinin kötüyü yendiği, diğer adıyla Işık Festivali, tüm Hindular tarafından kutlanır. Tüm sokaklarda ve evlerde kandiller, mumlar yakılır. Bu festival iş adamları için yeni mali yılın başlangıcı kabul edilir. Aileler yeni kıyafetler giyerler ve geleneksel yağ banyosu yaparlar.

ARALIK

Cuti - Cuti Dans ve Turizm Festivali: Değişik etnik grupların ülke çapında dans gösterilerine sahne olan bu festival boyunca tüm Malezya halkı dans eder.

Noel: Tüm dünyada olduğu gibi Malezya'da da hıristiyan topluluklar Noel'i 25 Aralık’ta çeşitli etkinliklerle kutlarlar. Kutlamalar batıdakilere benzer.
MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret294015
Takvim