• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Festivaller

SİNGAPUR FESTİVAL VE ETKİNLİK TAKVİMİOCAK

Uluslararası Yeni Yıl: Ay takvimi, Budist takvim ve Çin Takvimi yeni yıl kutlamalarının büyük ve eğlenceli partilerinden sonra, şimdi de tüm dünyada 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak günü yapılan yeni yıl kutlamalarına katılabilirsiniz. Bitmeyen partilerin ülkelerinde sokaklardaki partilere veya eğlence merkezlerindeki kutlamalara katılın..

Thaipusam: Her yıl 10. Tamil ayının dolunay zamanında kutlanan (16-17 ocak 2014) Hindu bayramıdır. Özellikle Singapur'da yaşayan Tamil halkına özgüdür.

ŞUBAT

Çin Yeni Yılı: Her yıl Şubat ayında yeni ayın ilk günü tüm Güneydoğu Asya ülkelerinde görkemli kutlamalara sahne olan Çin Yeni yılı, tüm dünyada Çin toplulukları tarafından kutlanmaktadır. 15 gün süren kutlamalar süresince her gün özel kutlamalar yapılır, aileler birbirlerini ziyaret eder, hediyeler verir ve özel yemekler hazırlanır. Evler temizlenir, baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerle ve kırmızı kağıt fanuslarla bezenir. Çocuklara şans getiren kırmızı zarflar içinde para hediye edilir. Güneydoğu Asya’nın tüm şehir, kasaba ve köylerinde bir festival havası yaşanır. Caddelerde renkli ejderha ve aslanlardan oluşan geçit törenleri düzenlenir, davullar ve ziller çalınır, havai fişekler atılır, dans edilir.

Chingay Geçit Törenleri: 7-8 şubatta yapılan gösterilerde tüm Singapur halkı “knit as one” (bir olarak kaynaşalım) isimli resmi şarkıyı söylerler. Singapur'daki etnik çeşitliliğin sembolü olan bu şarkının sözleri Malayca, Tamilce, İngilizce ve Mandarin dillerindedir.

MART

Singapur Yemek Festivali: Tüm ay boyunca düzenlenen etkinliklerde Singapur açık bir mutfağa dönüşür. Özellikle seyyar yemek satıcıları festival için özel yemekler yaparlar. Ayrıca alışveriş merkezleri ve gurme restoranlarda düzenlenen farklı etkinliklere de katılmak mümkündür.

MAYIS

Wesak Day: Budist takvimine göre 6. dolunayın 15. güne denk gelen günde Buddha'nın doğumunu ve aydınlanmasını anmak için çeşitli etkinlikler düzenlenir.

TEMMUZ

Singapur Dragon Bot Festivali: Her yıl 12-13 temmuz tarihlerinde Bedok Reservoir'da düzenlenir. Etkinlikler kapsamında dünyanın değişik ülkelerinden gelen takımlar bot yarışlarında hünerlerini göstermeye çalışırlar.

Büyük Singapur Alışveriş Günleri: Temmuz ayı boyunca düzenlenen etkinliklerde, fiyatlar oldukça düşük seyreder ve Singapur'un pahalı alışveriş imajı biraz olsun değiştirilmeye çalışılır.

AĞUSTOS

Sonbahar Festivali, Chinatown: 10 ağustos – 8 eylül tarihleri arasında düzenlenen festival “mooncake” (ay keki) festivali olarak da bilinir. 1000 yıllık eski bir Çin geleneği olup, Şükran Günü'nün Çin versiyonu sayılabilir. Dünyanın farklı ülkelerine dağılan Çinli aileler bu festival için biraraya gelirler ve çeşitl kutlamalar yaparlar. Festival boyunca rengarenk fenerler, fasülye ve lotus tohumu ile doldurulmuş çeşit çeşit ay kekleri yapılır.

EKİM

Deepavali Işık Festivali: 23 Ekimde kutlanan bu en önemli Hindu festivali tüm dünya ile aynı anda Singapur'da da kutlanır. Hindular bu festivalde her yerde yaktıkları mumlarla ve kandillerle iyinin kötülüğe ve ışığın karanlığa galip gelmesini kutlarlar. Yakılan her mumun veya kandilin yakana mutluluk, bilgi, sağlık ve zenginlik getirdiğine inanılır.

ARALIK

Noel: Tüm dünyada olduğu gibi Singapur'da da Hz. İsa'nın doğumu 25 aralıkta büyük görsel etkinliklerle kutlanır. Özellikle Orchard Road'da yapılan kutlamalar 30 yıldır bir geleneğe dönüşmüştür.
MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret296504
Takvim