• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Festivaller

MYANMAR FESTİVAL VE ETKİNLİK TAKVİMİ


OCAK - ŞUBAT

Bağımsızlık Günü: 4 Ocakta yapılan kutlamalarda 7 gün boyunca Yangon'daki Kandawgyi Göl'ünde gösteriler ve fuarlar düzenlenir.

Shwedangon Festivali: Ülke genelindeki en büyük paya (pagoda) festivalidir ve dolunay zamanında kutlanır.

MART – NİSAN

Dolunay Festivali: Tagu dolunay Festivali Bago'da kutlanan en büyük festivallerinden biridir.

Buddha'nın Doğum Günü: Dolunay zamanında yapılan kutlamalar Buddha'nın aydınlanmasını ve nirvanaya ulaşmasını sembolize eder. Bu seromoni Yangon'daki Shwedagon Paya'da büyük etkinliklerle kutlanır.

MAYIS

Thingyan (Su Festivali): Burma Yeni Yılı ülke çapında yapılan su savaşları ile kutlanır. Festival boyunca çoğu işyeri ve mağaza kapanır ve ulaşımda aksamalar olur.

İşçi Bayramı: Her yıl tüm dünyada olduğu gibi Myanmar'da da işçi ve emekçilerin bayramı 1 mayısta çeşitli etkinliklerle kutlanır.

TEMMUZ

Buddhist Lent: İlk yağmurların başlamasının ardından Myanmar, Tayland ve Laos’ta Budist keşişler manastıra kapanırlar ve üç ay ayı boyunca dışarı çıkmazlar. Geleneksel olarak bu, yeni filizlenmeye başlayan bitkilere zarar vermekten kaçınmak için yapılmaktadır.

EYLÜL

Bot Yarışları: Muson yağmurları ile yükselen nehir ve göllerde çelitli yarışmalar düzenlenir. Özellikle İnle Gölü yarışmaların oldukça hareketli geçtiği yerdir.

EKİM

Awk Pansa, Budist Lent’in Sonu: Muson yağmurlarının bitişi ve yeni mevsimin başlangıcı ekim ayındaki dolunay gecesi tüm Tayland, Laos ve Myanmar’da kutlanır. Awk Pansa, 3 ay süren Budist Lent (muson yağmurlarının başlaması ve bitişini içeren temmuz-ağustos ve eylül ayları)’in sonudur ve “yağmurları geride bırakmak” anlamına gelir. Isaan’da bu kutlamalarda büyük tekneler yapışkan pirinç demetleri, çiçekler ve lambalarla donatılır ve nehir boyunca yerel halkın katılımı sağlanır. Vientiane, Luang Prabang ve Savannakhet’te ve Myanmar’da festival süresince tekne yarışmaları düzenlenir.

Thadingyut (Işık Festivali): Buddha'nın inziva ve dua döneminden geri dönüşünün anısına üç gün boyunca ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenir. Kandiller, fenerler ve mumlar yakılarak kutlamalar yapılır.

KASIM

Tazaungdaing (Işık Festivali): Bu festival özellikle Shan State'de kutlanır. Taunggyi'de sıcak hava balonu ve en hızlı dokuma yarışmaları düzenlenir.


ARALIK

Noel: Tüm dünyada olduğu gibi Myanmar'da da Hz. İsa'nın doğumu 25 aralıkta çeşitli etkinliklerle kutlanır.

Kayin Yeni Yılı: Myanmar'da yaşayan Karen toplulukları bu kutlamalarda geleneksel kıyafetlerini giyerek, yerel şarkılar eşliğinde dans gösterileri yaparlar. En görkemli kutlamalar Insein ve Hpa-an'da düzenlenir.

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret294026
Takvim