• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Vigan

Vigan Gezi RehberiÇin Denizi'ndeki Luzon Adası'nın kuzeydoğu ucundaki Abra Nehri deltasında yer alan ve 16. yüzyılda kurulmuş olan Vigan kasabası, Asya'daki en iyi korunmuş, planlı, İspanyol koloni şehridir. Mimarisi, Filipinler'den, Çin'den ve Avrupa'dan gelen kültürel öğelerin bir araya gelişini yansıtmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da Doğu'da ve Güneydoğu Asya'daki hiçbir yerde benzeri olmayan bir kültür ve şehir manzarası ortaya çıkmaktadır. Bugün itibariyle Vigan, merkezdeki dokuz bölge, kırsalda ise otuz köyden oluşmaktadır. Yüzölçümünün yaklaşık yarısı tarımsal arazidir. Tarihi şehir ise Govantes ve Mestizo nehirlerinin her iki tarafında kalan bölgedir.

II. Dünya Savaşında zarar görmemiş olan kasaba UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

Geleneksel İspanyol mimarisi sokaklarından oluşan şehrin iki önemli meydanı vardır; Salcedo Meydanı ve Burgos Meydanı. Salcedo Meydanında Belediye Binası (Municipal Hall) ve Bölgesel Hükümet Binası (Provincial Capitol) yer alırken daha küçük olan Burgos Meydanı ise katedrale ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, Vigan'ı diğer İspanyol koloni şehirlerinin mimarisinden ayıran en önemli özellik Çin ve Filipin mimari tarzının güçlü etkisidir.
 
Tarihi bölgede inşa edilmiş olan yapılarda kullanılan ahşap, kil, taş ve kireç gibi malzemelerin tamamı bölgenin doğal yapısının ürünlerinden oluşmuştur. Tipik Vigan mimarisi, muson yağmurlarının getirdiği sel sularından kurtulmak için kazıklar üzerine inşa edilmiş geleneksel tek odalı küçük Filipin tarzı evlerden farklıdır. Çin mimarisinin de etkisiyle ilk katı taştan, ikinci katları ise daha hafif bir malzeme olan ahşaptan yapılma Vigan evleri hemen dikkat çekmektedir. Her ne kadar bugün için sayıları oldukça az da olsa söz konusu evler bir zamanlar Çinli tüccarların alt katlarında işlerini yürütürken üst katlarını ev olarak kullandıkları yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. 
 
Çok kültürlü mimari tarzını, evler dışında pek çok binada görmek mümkündür. St. Paul Katedrali, Başpiskopos Sarayı, St. Paul Koleji, Katolik Mezarlığı Şapeli ve neoklasik 20. yüzyıl Bölgesel Hükümet Binası ilk anda akla gelenlerdir.

Luzon Adası’nın kuzey ucunda bulunan Vigan’a Manila’dan 6 saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir.
MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret296506
Takvim