• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Sukhotai

SUKOTHAI GEZİ REHBERİ


Khmer İmparatorluğunun 13. yüzyılda zayıflamasıyla birlikte bölgede çeşitli Thai şehir devletleri ortaya çıkmıştır. 1238 yılında kurulan Budhist Sukhothai Krallığı ilk önemli Thai devleti olarak kabul edilmektedir. Başkenti Sukhothai şehri olan krallık, rakip Thai şehir devleti Ayutthaya Krallığı tarafından 1378 yılında işgal edilene dek uzun bir refah dönemi geçirmiştir.

Bu görkemli şehirden geriye kalanlar UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Sukhothai Tarihi Parkında görülebilmektedir. Tarihi park Sukhothai şehrine 12 km uzaklıkta olup otobüsle tarihi parka ulaşmak mümkündür.

Tarihi park toplam 5 bölgeye ayrılmış durumdadır ve her bölgenin giriş ücreti farklıdır. Gezilecek tapınakların çoğu merkezi bölgede bulunmaktadır. Kuzey bölgesinde ise Phra Pai Luang gibi birkaç tapınak vardır. Tarihi yapıların yapay göllerle çevrelendiği bu huzurlu parkı gezmenin en keyifli yolu ise kuşkusuz bisiklet kullanmaktır.

Chang Lom tapınağı merkez bölgeye giden ana yolun sağ tarafında yer alıyor. Chedi stili ana kulesinin etrafı 32 adet koruyucu fil heykeliyle çevrelenmiş olan bu tapınak, çok fazla ziyaret edilmediği için oldukça sakin ve huzurludur.

Trapang Thong tapınağı oldukça büyük bir yapay göletin ortasındaki adanın üzerinde bulunuyor. Chedi stili kulenin üzerinde etkileyici kabartmalar bulunuyor. Trapang Thong tarihi parkta halen aktif olan tek tapınaktır.

Ramkhamhaeng  milli müzesinde Sukhothai dönemi eserlerden oluşan oldukça zengin ve etkileyici bir koleksiyon sergilenmektedir.

Yapımı 13. yüzyılda tamamlanmış olan Wat Mahathat Sukhothai’deki en büyük tapınak kompleksidir. Tapınak evrenin dış sınırını temsil eden duvarlarla ve kozmik okyanusu temsil eden bir hendekle çevrelenmiştir. Sukhothai’nin yönetim ve dini merkezi olduğu düşünülen tapınak kompleksinde 198 adet chedi stili kule bulunmaktadır.


Si Chum tapınağının içinde 15 metre boyunda görkemli bir Oturan Buddha heykeli bulunmaktadır. Heykelin zarif parmakları özellikle etkileyicidir.

Phra Pai Luang tapınağı bir hendekle çevrili olan geniş bir alanın ortasında bulunuyor. Bölgenin Khmer İmparatorluğu kontrolü altında olduğu 12. yüzyılda bu tapınağın Sukhothai yönetim merkezi olduğu tahmin edilmektedir. Tapınağın büyük bölümü yıkılmış durumda, ancak halen ayakta olan Khmer stili Prang kulesinin üzerinde oldukça etkileyici taş oymaları bulunmaktadır.

Wat Si Sawai Tayland’ın Khmer İmparatorluğu kontrolünde olduğu dönemde bir Hindu tapınağı olarak inşa edilmiş. Bu yüzden de tapınakta yoğun bir Kamboçya mimari etkisi görülmektedir. Tapınağın merkezinde Khmer stili üç adet prang kulesinin yanı sıra görkemli taş oymaları bulunmaktadır.

Wat Trapang Ngoen tapınağında zarif bir kule ve Oturan Buddha heykeli yer alıyor. Girişte ise oldukça etkileyici bir Yürüyen Buddha heykeli var. Tapınağın yanında ise ortasında küçük bir ada bulunan bir gölet bulunuyor.

Saphan Hin tapınağı 200 metre yüksekliğindeki bir tepenin üzerinde bulunuyor. Tepede birkaç kulenin yanı sıra 12 metre uzunluğunda bir Buddha heykeli bulunuyor. Tepeden diğer Sukhothai tapınaklarının etkileyici manzaralarını görmek mümkün.

Ayrıca meraklılar için Sukhothai Tarihi Parkının 40 km kadar kuzeyinde Si Satchanalai isminde  tarihi bir park daha yer almaktadır.

Sukothai şehri, Bangkok ve Chiang Mai'den kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulanmaktadır.

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret296506
Takvim