• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Sulawesi

Sulawesi Gezi RehberiSulawesi Adası Endonezya'nın büyük adalarından birisidir. Sulawesi hem dağlık hem de çoğu  kara parçalarının arası denizle kaplı olduğu için bir yerden diğerine gitmek oldukça uzun zaman sürmektedir. Doğanın güzelliklerini, yeşili ve kalabalıktan ve şehir gürültüsünden uzak bir macera yolculuğu için Sulawesi Adası, Endonezya'da gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Kültürleri doğa ile bütünlenmiş yaşamları, el değmemiş doğası ve tarihi ile Sulawasi son dönemlerde ismini duyurmaya başlamıştır.

Adanın iki önemli şehrinin biri Makassar diğeri Manado'dur. Adanın iki farklı ucunda bulunan bu iki yer arasında ulaşım bazen kabusa dönebilmektedir. Birinden diğerine otobüsle gitmeye kalkarsanız ve eğer yollar yağmurdan kapanmadıysa, gecikme olmazsa, 50 saat kadar sürebiliyor.

Sulawesi 56 takım adanın oluşturduğu adalar topluğundan oluşmaktadır. Bunaken adası dalış ve snorkel için en idel olanıdır. Balayı tatili için Togian adaları bir numaradır. Sessiz bir tatil ve kum, deniz, güneş araıyorsanız Banggai adası bunun için iyi bir seçim olacaktır.

Sulawesi adasında yaklaşık 16 milyon kişi yaşıyor. Bunların 450 bini Toraja kabilesinden ve çoğu Makassar'a 8 saatlik mesafede dağlık bir bölgede yaşıyorlar. Bölgenin adı yerel dilde Tana Toraja, ya da bizim anlayabileceğimiz haliyle "Toraja Ülkesi".Tana Toraja ise yerli kültürlerin yaşadağı köylerden oluşan bir bölgedir. Toraja'lar adanın en dağlık yerlerinden birinde yaşıyorlar. 1950'lere kadar animist inançlara sahiplermiş. O tarihlerde Sulawesi'nin bazı Müslüman kabileleri Endonezya'dan ayrılmak istemişler ve silah zoru ile Toraja'ları ayrılıkçı yapıya sokmak istemişler. Bu hareket tam ters tepmiş ve Torajaların hemen hepsi Hıristiyanlığa geçmiş. Ama bir yandan da eski animist geleneklerini de korumuşlar.

Makassar ya da diğer adıyla Ujung Pandang 1.3 milyon nufüslu ilgi çekici olmayan bir şehirdir. Sadece havalimanı Makassar'da bulunmaktadır. Toraja kabilesi topraklarını ziyaret etmek için bu adaya gelmişseniz bu şehri de ziyaret edebilirsiniz.

Makassar'ın Rotterdam kalesi eski Hollanda sömürge günlerinden kalmadır. Makassar'ın ünlü gün batımına daenk gelip bir akşam yemeğini de restoranlarda yiyebilirsiniz.Sulawesi adasının önemli bir özelliği Avustralya ve Asya bitki ve hayvan türlerini ayıran sanal bir çizgi olan Wallace çizgisi üzerinde olması. 19.yy da Alfred Wallace bölgede inceleme yaparken şimdi Wallace çizgisi adı verilen hattın batısında ve doğusunda tamamen farklı hayvan ve bitki türleri olduğunu farketmiş. Son buzul çağında deniz çekildiğinde Endonezya'nın çoğu adası Asya'ya bağlantılı kalırken Bali adası ve ötesi Avustralya'ya kara ile bağlanmış ve bugün dahi o kıtaların bitki ve hayvan türlerini barındıryorlar.

Ulaşım

Sulawesi'ye en kolay ulaşım başkent Jakarta'dan uçmak olacaktır. Diğer yakın adalar ile de bağlantı uçuşlar bulunmaktadır.

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret294022
Takvim