• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Labuan

Labuan Adası Gezi Rehberi
Labuan Borneo'nun kuzeybatı kıyısında yer alır; kuzeyde Brunei Körfezi ve Güney Çin Denizi ile komşudur. Ana adanın etrafında Pulau Kuraman, Pulau Daat, Pulau Rusukan Besar, Pulau Rusukan Kecil, Pulau Papan ve Pulau Burong olmak üzere 6 daha küçük ada bulunmaktadır. Labuan Adası 75 km² lik bir alana yayılmıştır. Yaklaşık 100,000 kişilik nüfusu ile Labuan Adası herkesin birbirini tanıdığı sevimli ve ünlü bir adadır. Koloniyel dönemde Victoria adıyla anılan Bandar Labuan adadaki en büyük kasabadır. Başlıca iş alanları offshore bankacılık, çelik ve metanol üretimi, yer karosu imalatı, un öğütmedir. Ada, vergiden muaf ve gece hayatının serbest olmasıyla ünlü olduğundan, özelilkle haftasonları yerli turistlerin akınına uğramaktadır.

Labuan Adası, 8 km uzaktaki Sabah Eyaleti'ne bağlı küçük balıkçı kasabası Menumbok'a 20 dakikalık tekne yolculuğu uzaklıktadır. Sabah, Sarawak ve Negara Brunei Darussalam'dan hareket eden hızlı teknelerle Labuan'a ulaşmak mümkündür. Sabah Eyaleti'nin başkenti Kota Kinabalu'dan Labuan'a ulaşmak 3 saat, Negara Brunei Darussalam'dan ulaşmak ise 1 saat sürmektedir. Bangkok, Jakarta, Kuala Lumpur, Hong Kong, Manila ve Singapur'dan da yaklaşık olarak aynı uzaklıktadır. Kuala Lumpur ve Brunei'den direk uçuşlar mevcuttur.

Ada, 14. yüzyılda Majapahit İmparatorluğu'nun çöküşü ile birlikte Brunei Sultanlığı'na bağlanmıştır. 1846'da İngiliz Kaptan G.R. Mundy, Labuan'ı hakimiyet altına almıştır.

Labuan'sa tropik iklim hakimdir ve iki muson sezonu vardır; nisan-haziran arası güneybatı musonları ve eylül-aralık arası kuzeydoğu musonları görülmektedir.
MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZALTERNATİF GEZİLER
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret196356
Takvim