• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
  • maceraya başla
  • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Seyahat Bilgileri

 

Türk Büyükelçiliği : Aralık 2013'te açılmıştır. 
Phnom Pehn, Büyükelçi İlhan Kemal Tuğ 
Tel: +855 (0) 23 863 086
eposta: embassy.punompen@mfa.gov.tr

Kimerce Günlük Basit Kullanımlar

Evet : cay / baat

Hayır: te

Lütfen:shom

Merhaba : sabai-dii

Merhaba : johm riab sua

Teşekkür ederim : aw kohn

 

UNESCO Dünya Kültür Mirası

1- Angkor Tapınaklar Bölgesi

2-Preah Vihear Tapınağı

 

Vize

Kamboçya, Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bulunmaktadır. Vize ücreti kara ve hava sınırlarında 30$, sınır kapılarında verilmektedir. Yeşil pasaporta kara ve nehir sınırlarında vize uygulaması yoktur. Kamboçya vizesi İstanbul Kamboçya fahri konsolosluğundan da alınabilmektedir. ÖNEMLİ: Sınırda Kamboçya vizesi alabilmek için 1 fotoğraf ve pasaportunuzda en az 3 boş sayfa olması gerekmektedir. Aksi takdirde vize verilmemektedir.

Nasıl gitmeli?

THY'nin Kamboçya’ya direk uçuşu yoktur. Qatar, Emirates ve Singapur Havayolları ile aktarmalı olarak gitmek mümkündür.

Ne zaman gitmeli?

Kamboçya’da yağmurlu ve yağmursuz olmak üzere iki mevsim vardır. Yağmurlu mevsim mayıs ayından kasıma kadar sürmektedir. Kasımda yağmurlar durur, nem azalır ve hava sıcaklıkları düşer. Nisan ayında sıcaklıklar en yüksek seviyesine çıkar. Kasım-mart ayları arası seyahat için idealdir.

Ne kadar harcanır?

Kamboçya’da konaklama, yemek ve ulaşım ucuzdur. Turistlerin en yoğun olduğu Siem Reap ve Phnom Penh'de fiyatlar % 50 kadar daha pahalıdır.

Ne Yemeli?

Tüm damak zevklerine göre çeşitli restoranlar bulmak mümkündür. Kimer yemeklerinde timsah, yılan eti değişik seçeneklerdir. Seyyar satıcıların açmış olduğu tezgahlarda değişik yerel yemekleri tatmanız mümkündür.  Fiyatlar oldukça uygundur. Siem Reap ve Phnom Penh'de hem Avrupa mutfağı hem de Kamboçya yerel yemeklerini tadabileceğiniz, FCC Phnom Penh ve FCC Angkor restoranlarını deneyebilirsiniz.

Konaklama

Kamboçya’da konaklama seçenekleri her bütçe için uygun koşullar sunmaktadır. 5* otel seçenekleri ve turistlerin rağbet ettiği hostel sınıfı yerler bolca bulunmaktadır. Yüksek sezonda seyahat ediyorsanız Siem Reap’da daha önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Dünyaca meşhur Angkor Wat bölgesine çok fazla ziyaretçi akını olmaktadır. Ülkenin diğer bölgelerinde yer bulabilme olasılığınız her zaman vardır.

Nasıl gezmeli?

Turistlerin çoğu Siem Reap şehrinde bulunan Angkor Wat Tapınaklar Bölgesi’ni ziyaret etmek için gelirler. Siem Reap kentinden sonra Phnom Penh'i ziyaret ederek ülkeden çıkarlar. Zamanınız varsa Siem Reap'ten Tonle Sap Gölü’nü ve üzerinde yüzen köyleri ziyaret etmelisiniz, çok zevk alacaksınız. Aynı şekilde Battambang'a tekneyle gitmek çok güzel manzaralar yakalamanızı sağlayacaktır.

Kalabalık deniz kıyısı tatili ve altın kumları ile Sihanoukville, sakin bir Kamboçya kasabası olan Kampot ve çok sakin bir sahil kasabası olan Kep deniz ve plaj meraklıları için ideal yerlerdir.

Phnom Penh gürültülü, kalabalık ve hava karardıktan sonra dikkatli olunması gereken bir şehirdir. Kraliyet Sarayı, Ulusal Müze, Ölüm Tarlaları, Wat Phnom ve Silver Pagoda görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Kuzeyde Kratie, nehirde yaşayan yunusları görmek için ender bir fırsat sunmaktadır.

Kamboçya’da ulaşım otobüs ve tekne yolculukları ile yapılmaktadır. Ulaşım oldukça ucuzdur. Herhangi bir turizm acentesinden bilet temin etmek mümkündür. 

Kamboçya’ya komşu ülkelerden gelecekseniz birçok alternatif bulunmaktadır:

 • Tayland’dan geliyorsanız, uçak veya karayolu,

 • Vietnam’dan geliyorsanız, uçak veya tekne yolculuğu,

 • Laos’dan geliyorsanız, uçak veya karayolu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Şehir içlerinde tüm ulaşım tuktuklarla sağlanır. Ücret, yapacağınız pazarlığa bağlıdır ama şehir içinde 2 $ dan fazla vermeyiniz.

İpuçları

 • Kamboçya’da her şey dolarla alınır ve satılır.
 • Eğer böcek fobiniz varsa; Kamboçya'da ya bu fobiden tamamıyla kurtulur ya da bayılıp kalırsınız. 
 • Kara mayınlarından dolayı kolu bacağı olmayan birçok insan görebilirsiniz. Macera arayıp ıssız yerlerde ya da yürüme rotası dışında dolaşmayınız. Zira hala toplanmamış bir sürü mayın vardır.
 • Kral, Tayland'daki kadar güçlü değildir. Kızıl Kimerler’den ve Polpot rejiminden konuşmayınız. Çünkü hala orduda bu insanlardan vardır. Normal yaşama dönmüşlerdir. İnanılmaz ama gerçek. 
 • Çantalarınızın kolay ulaşılabilir bölümlerine değerli eşyalarınızı koymayınız.
MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret296504
Takvim