• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Laos Gezi Rehberi

Laos Gezi Rehberi

Laos, Güneydoğu Asya’da Çin Hindi Yarımadası'nda yer alan bir ülkedir. Tayland'ın kuzeydoğusunda, Vietnam'ın batısında yer alır. Laos denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Myanmar, Kamboçya, Çin, Tayland ve Vietnam ile komşudur.

Ülkenin resmi adı Laos P.D.R. (People's Democratic Republic- Laos Halkının Demokratik Cumhuriyeti) dir. Ülkeyi ziyaret edenler isminin aslında Laos Please Don't Rush (acele etmeyin lütfen) anlamına geldiği konusunda ısrarlılar. Başka bir ülkede servisin yavaş olması ya da hizmetlerin olmaması ziyaretçileri huzursuz ederken bu ülkede rahatsızlık duyulmaması ilginçtir. Laoslular devamlı gülen, yardımsever bir halktır.  Laos sakin ve bozulmamış bir doğaya sahiptir. Laos'un komşusu Tayland’ın turist broşürlerindeki sloganı Amazing Thailand (Şaşırtıcı Tayland) iken, Laos'un sloganı için önerilen ise “Laos the Forgotten” (Unutulmuş Laos) tur.

Laos’un iklimi sıcak ve nemli olup, subtropikal ve tropikal iklim arasında değişir. Mayıs ve kasım ayları arasında yağış mevsimi, aralık ve nisan ayları arası kuru mevsim olarak yaşanmaktadır. Sıcaklığın en fazla olduğu aylar nisan ve mayıstır (32°C-38°C). Sıcaklığın en düşük olduğu ay ocak ayıdır.

Laos’un nüfusu 7 milyona yaklaşmıştır. Nüfusun etnik dağılımı ise %68 Laos’lu, %22 Lao Theung, %9 Lao Soung, %1 Vietnamlılar ve Çinlilerden oluşmaktadır.

Laos halkının çoğunluğunu oluşturan Lao asıllılar, komşu Tayland halkına, dil ve orijin bakımından benzerlik gösterirler. Nüfusun % 10’una yakını, Çin’in güney kesiminde yaşayan Meo ve Man halklarıyla aynı köke sahiptir. Bunlar, Lao ve Thai halkına pek benzemezler ve 900 m yükseklikteki kuzey dağlık bölgedeki köylerde yaşarlar. Ülkenin geri kalan halkı, çeşitli topluluklardan meydana gelmiştir ve bir Kamboç şivesi olan Mont-Kimer şivesini konuşurlar. Bunlar dağlık bölgelerde yaşarlar ve tarımla uğraşırlar. Laos’ta yaşayan bir diğer halk ise Kha (köle) topluluğudur.

Laos’un resmi dini Budizmdir. Halkın % 60’ ı Budist, % 40’ı ise Animist ve diğer inançlara sahiptirler. “Phi” inancı da ilkel kabileler arasında yaygındır. Laoslu olmayanlar, genellikle Budist değildir.

Laos’un resmi dili Lao dilidir. Ülkede 1946 yılından beri eğitime önem verilmesine ve 1951’de mecburi eğitim konulmasına rağmen eğitim seviyesi çok düşüktür.

Halk, ekseriya kırsal kesimde yaşar. Şehircilik geri durumdadır. Arazi yapısı çoğunlukla kayalık dağlar ovalar ve platolardır. Tarıma uygun toprakları ise azdır.

Vientiane en büyük şehir ve başkent olup, nüfusu 150.000’dir. Bütün gelişmiş bölgeleri ve önemli şehirleri, Luang Prabang, Vientiane, Pakse, Savanaketh, Mekong Nehri etrafındadır. 

Mekong Nehri, ülkenin batı sınırının büyük bölümünü teşkil eder. Bütün Laos, kuzeydoğu uç kısmı hariç, Mekong Havzası boyunca uzanır. Bu nehir, Laos’un ulaşımında önemli bir yer tutar. Mekong Nehri’ne karışan kollar Nam Thai ve Nam Hai nehirleridir.

Laos’ta ulaşım karayolu ve nehir yolu ile sağlanmaktadır. Laos’ta demiryolu yoktur. 7000 km’nin üzerinde olan karayollarının çoğu toprak olup, yağmurlu havalarda ulaşım mümkün olmadığından, nehir ulaşımı daha çok kullanılmaktadır. Büyük şehirlerde, Vientiane, Pakse, Luang, Prabang, Pakse’de havaalanı vardır.

Laos halkının % 90’ı tarımla uğraşır. Tarıma elverişli olan arazinin büyük bölümü pirinç tarlaları ile kaplıdır. Pirinç dışında mısır, pamuk, kahve, tütün, kenevir, çeşitli baharat ve haşhaş üretimi yapılmaktadır. Yağ ihtiyacı, köylerde hindistan cevizinden sağlanmaktadır.

Laos sanayi yönünden geri kalmış bir ülkedir. Mevcut el sanatları da ilkel metotlarla yapılmaktadır. Bununla birlikte, az da olsa sigara, kibrit ve sandal imalatı yapılmaktadır.

Laos’ta turizm faaliyetleri son 10 yılda artış eğilimi göstermiştir. Güneydoğu Asya ülkelerine gelen turistlerin programlarına Laos’u da eklemeleri ile turizmde hareketlenmeler olmuştur. Laos, dünya koruma mirasına birçok eser kazandırmıştır.

Luang Prabang şehri 1975 yılında UNESCO tarafından dünya koruma mirası listesine alınmıştır. Vientiane’de bulunan Altın Tapınak, Buda’nın kemiklerinin bu tapınakta saklandığının bilinmesi üzerine ziyaretçi akınına uğramaya başlamıştır.

Vang Vieng şehri sırt çantalı turistlerin buluşma noktası olduktan sonra eğlence merkezi haline dönüşmüştür. Mekong Nehri’nde yapılacak tekne yolculukları Laos’u daha yakından tanımanıza olanak sağlayacaktır.

Asya’nın en büyük şelalesi olan ve “Doğu Niagara” olarak anılan Khonephapheng, Laos topraklarında akmaktadır.

Çin Hindi Yarımadası’na göç eden Laos halkının asıl vatanı, Çin’dir. Laos’un, 14. yy dan önceki tarihi hakkında bir bilgiye rastlanmamaktadır. İlk Laos krallığı, 14. yy ortalarına doğru kurulmuştur. 1453’te Fraya Fa Ngum, Lanxang (milyonlarca fil) Krallığı’nı kurmuştur. 16. yüzyılın sonunda bu krallık, İngiliz Milletler Topluluğu’nun bir üyesi (sömürgesi) olmuştur. Ülkede patlak veren iç savaş sonunda krallık, Kraliyet Devleti ve Champasak Prensliği olmak üzere ikiye bölünmüştür. 19. yüzyıl başında Kraliyet Devleti, Siyam’la (Tayland) birleşmiştir. 1893 yılında imzalanan, Fransız-Siyam Antlaşması ile Siyam’la birlikte Laos da Fransa’nın sömürgesi haline geldi.

Laos, Mayıs 1946’da bağımsızlığını ilan etti. 1953 yılında Uluslararası Cenevre Konferansı’nda bütün ülkeler Laos’un bağımsızlığını tanıdı. 1975 yılında krallığa son verildi ve komünizm yanlısı Potent-Lao, Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni kurdu. Laos sosyalizm ile yönetilmektedir.

Başkent Vientiane
Resmi dilLaoca
Resmi alfabeLao alfabesi
Milliyet Lao, Laoslu
Yönetim BiçimiSosyalizm, Komünizm
Kuruluş19 Temmuz 1949
Nüfus 6.758.000 (2016)
Para birimi Kip (LAK)
Trafik akışı sağ
Internet TLD .la
Telefon kodu +856
MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret294026
Takvim