• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Seyahat Bilgileri

Türk Büyükelçiliği : Laos’ta Türk Büyükelçiliği bulunmamaktadır.

Laoca Günlük Basit Kelimeler

Merhaba : sabai-dii

Hoşçakal: sabai-dii

Çok teşekkürler : Kop çay lala

Güle güle : sohk dii

UNESCO Dünya Kültür Mirası

1-Luang Prabang Şehri

2-Vat Phou ve Champasak Kültürel Bölgesi'ndeki Antik Yerleşimler

Vize

Laos, Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bulunmaktadır. Bangkok’dan vize alınması mümkündür. Yeşil pasaport sahipleri için de vize uygulaması vardır. Vize uygulamasında 2013 sonunda Türk pasaportları için bazı zorluklar oluşmuştur. Vize almak için mutlaka Laos'taki bir tur acentesinden Laos Yabancılar Dairesi'nden alınmış resmi bir yazı ve tura ilişkin detaylı dökumanlar istenmektedir. Ancak gitmeden önce mutlaka güncel bilgileri takip ediniz.

Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Laos’a direk uçuş yoktur. Bangkok (Tayland) aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Chiang Mai'den satın alınacak paket turla, tekneyle Laos'a gitmek çok popüler. Bu yolculuk 2 gece-3 gün sürüyor. Bangkok'tan yataklı tren ile sınır kasabası olan Nong Khai’ye ulaşıp başkent Vientiane’e taksiyle gitmek de mümkündür.

Ne zaman gitmeli?

Laos'ta iki mevsim vardır, yağmurlu ve yağmursuz. Yağmurlu mevsim mayıstan kasıma kadar sürüyor. Kasımda yağmurlar durur, nem azalır ve hava sıcaklıkları düşer. Nisan ayında sıcaklıklar en yüksek seviyesine çıkar. Kasım-şubat ayları arası seyahat etmek idealdir. Laos dağlık bir ülke olduğundan yüksek kesimlerde akşamları hava soğuk olmaktadır. Özellikle doğu ve kuzey Laos'ta geceleri sıcaklık sıfır civarına yaklaştığından tedbirli gitmekte yarar vardır.

Ne kadar harcanır?

Laos’ta yemek, konaklama ve ulaşım oldukça ucuzdur. Tatil programınızın süresine ve gideceğiniz şehirlere bağlı olarak, bütçenizi ayarlayabilirsiniz.

Nasıl gezmeli?

Laos'ta turistlerin nefesini kesecek çarpıcı eserler yoktur. Onun yerine sakin insanlar, yavas ve doğal bir yasam ve yüzyıllardır yasam biçimini degiştirmemis insanlar vardır. Şunu görün bunu görün demek yerine etrafınıza iyi bakın, her an farklı bir şey görebilirsiniz demek daha doğrudur. Laos’da ulaşım problemi yoktur. Otobüs, minibüs ve uçakla istediğini her yere ekonomik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Turistlerin en fazla rağbet ettigi yerler en güneyde Don Det Adası, başkent Vientiane, eski başkent Luang Prabang ve sırt çantalı turizmin ana merkezi Vang Vieng’tir. İçlerinde en ilgi çekici olani Luang Prabang ve Vang Vieng’tir.

Ne yemeli?

Laos'lular ormanda ne bulurlarsa hemen ızgarasını yaparlar. Sincap, fare, yaban domuzu, köstebek, gelincik yemeklerine rast gelebilirsiniz. Yemek seçenlerdenseniz önünüze et geldiğinde ne eti olduğunu sorunuz. Laos kahvesi oldukça sert ancak çok lezzetlidir. Kahve kabının dörtte biri son derece şekerli yoğunlaştırılmıs süt ile doldurulur. Her kahve içişte yanında iki de baklava yemiş gibi oluyorsunuz.

Başkentte hem dünya mutfağı hem de Laos yemeklerini bulabileceğiniz şık ve temiz bir restoran olan, Khop Chai Deu'yu deneyebilirsiniz.

Ne giymeli?

Laos’ta tekstil ürünleri ucuz olduğundan yanınıza pek fazla şey almanıza gerek yoktur. İhtiyacınız olan her şeyi ucuza buradan alabilirsiniz. Hava sıcaklığı ideal mevsimde 20-25 derece civarında olacağından çok kalın giysiler getirmeyiniz. Akşamları havanın serin olması ihtimaline karşı, bir iki polar yeterli olmaktadır.

Konaklama

Laos’ta isteğe bağlı olarak, konforlu otellerden guest house lara kadar pek çok seçenek bulmak mümkündür. Yüksek sezonda gidilmesi halinde, yer bulma konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşanabilmektedir.

İpuçları

  •  Laos’ta fotoğraf çekmeden önce mutlaka izin alınız.
  •  Otururken ayaklarınızı sehpa veya masanın üzerine koymayınız.
  •  Laosluların başlarına dokunmayınız. Vücutlarına ayağınızla dokunmayınız.
  •  Evlere ya da tapınaklara girerken ayakkabılarınızı çıkartınız.


MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret294026
Takvim