• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Vientiane

Vientiane Gezi Rehberi

Vientiane şehri Mekong Nehri’nin çevresinde, 11. ve 12. yüzyıllar arasında Kamboçya'dan gelen Phra Lak Phra tarafından kurulmuştur. 1354'te, Ngum'un, Lan Xang krallığını kurduğu zaman Vientiane başkent değildi. 1560'ta ise Kral Setthathirath Vientiane'yi Lan Xang'ın başkenti yaptı. Şehir 1893 yılında Fransızların egemenliği altına girdi. Laos 19 Temmuz 1949'da bağımsızlığını kazanınca Vientiane Laos'un başkenti oldu.

Vientiane, Laos'un en büyük şehri ve başkentidir. Vientiane şehrinin ismi Tayland dilinden türetilmiştir. Vientiane'nin Türkçe anlamı “Sandalın Şehridir”.  Lao dilinde şehrin anlamı ise “Ayın Şehridir”.

Şehir, 1989'da Chantabuly, Hadxaifong, Sikhottabong, Sisattanak, Xaysetha olmak üzere beş yönetim bölümüne ayrılmıştır.


Vientiane, beş yüz bin nüfuslu bir kenttir. Başkent olmasına karşın, çok fazla gelişmiş olduğu söylenemez. Küçük bir şehir olması nedeniyle yürüyerek her tarafı gezebilmek mümkündür. Başka bölgelere hareket için bir başlangıç noktası gibi düşünülse de, kentte ziyaret edilebilecek çok sayıda Budist Tapınağı bulmaktadır. Bunların en önemlileri, Laos Budizmi’nin sembolü kabul edilen Pha That Luang, Budizm Müzesi durumundaki Haw Pha Kaew, içinde 6840 adet Buda figürü taşıyan Vientiane’nin en eski tapınağı Vat Si Saket, bir zamanlar kralın ibadet merkezi olan Ho Pha Keo, Budist enstitüsü durumundaki Vat Ong Teu ve sütunlarından birinin çukurunda hamile bir kadının cesedinin bulunduğuna inanılan Vat Si Muang Tapınakları’ dır. Kentin değişik bölgelerine dağılmış durumdaki tapınakları gezmek için en uygun yol, tuk tuk kiralamaktır. Ayrıca, bağımsızlık sembolü sayılan Zafer Anıtı, bağımsızlık mücadelesinden kesitlerin sunulduğu kolonyal yapılı Devrim Müzesi ve önemli bir alışveriş merkezi olan ve içinde çok sayıda altın ve gümüş kuyumcusunun bulunduğu Talat Sao, Vientiane Camii, Lao Ulusal Müzesi başkentin görülmesi gerekli yerleri arasındadır.

Patuxay çevresi park olarak düzenlenmiştir ve akşamları Laoların toplanma yeri olarak oldukça popülerdir. Patuxay'in kuzey ucundaki havuzda yapılan su ve ışık gösterileri izlemeye değerdir. Patuxay Anıtı’nda yer alan zafer takının üzerinde yazanlara göre "uzaktan hoş gözükse de yaklaşınca beton bir canavara benzeyen bu yapı" 1962 yılında ABD'nin havaalanı yapılması için verdiği çimentonun anıt inşasında kullanılması sonucu ortaya çıkmıştır. Diğer bir adı da "diklemesine havaalanı"dır. Anıt inşaatı başlayalı sadece 46 sene olmuş ama acele etmemek lazım. Burası Laos…

Şehrin bir başka görülesi yeri de Pha That Luang Anıtıdır. Burası hem Laos'un bağımsızlığını simgelemekte hem de Budizmi temsil etmekte olduğundan en çok sevilen anıtların başında gelmektdir. Vientiane'nin 25 km doğusunda yer alan Thadeua köyü yakınındaki Xiengkuane Buddha Park görülmesi gerekenler arasındadır. Parkın içinde  "Yatan Buddha" heykeline ev sahipliği yapan 1958 yılında yapılmış olan Wat Xiengkuane bulunmaktadır.

Vientiane şehrinde Wattay Uluslararası Havaalanı vardır. Bu şehre Tayland üzerinden de ulaşmak mümkündür. Lao Havayolları birçok ülkeye ulaşım sağlamaktadır. Diğer ülkelere yapacağınız seyahatleri yerel acentalar vasıtası ile kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. 

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret296504
Takvim