• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Luang Prabang

Luang Prabang Gezi RehberiLuang Prabang, “Mekong’un Mücevheri”, Laos’un en kıymetli parçası... Dağların arasından ve inişli-çıkışlı yollardan geçilerek ulaşılan Luang Prabang, Laos’un en çok turist çeken şehridir. O kadar ki, kente akşamüzeri varılırsa, konaklamak için yer bulmakta bile güçlük çekilebilmektedir.

Luang Prabang’a, Chang Mai, Bangkok, Siem Reap veya Hanoi’den uçakla, başkent Vientiane’den otobüsle gelinebilmektedir. Buradan kent merkezine tuk tuk denilen yarı kamyonet yarı taksi araçlarla ulaşılır. Sessizlik işte burada başlar. Otel veya restorana götürmek için kimse yakanıza yapışmaz, pazarda satıcılar bağırmaz. Sanki Luang Prabang’da yüksek sesle konuşmak yasak ve gülümsemek de mecburi…

Mekong Nehri, Tibet’te Himalayalar’dan doğar. Myanmar, Tayland, Laos ve Kamboçya’yı kat ederek Vietnam’da denize dökülür. “Nehirlerin Anası” olarak da anılan Mekong 4900 km uzunluğundadır ve dünyanın 12. Büyük Nehri’dir. Tam 6 ülkeye hayat veren Mekong’un en popüler yeri Delta’sı olmakla birlikte Laos’un, Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan küçük kenti Luang Prabang da bir o kadar ilgiyi hak eder.


Luang Prabang, Laos'un eski kraliyet başkentidir. Ayni zamanda ruhani merkezidir. Mekong ve Nam Khan Nehirlerinin kesiştiği noktaya kurulan yeşil doğası, temiz ve bakımlı sokakları ve etrafını çeviren onlarca şelalesi ile gezilesi bir şehirdir. Luang Prabang turistik bir kent olmasına reğmen fiyatlar ucuzdur. Turistlerin çokluğuna rağmen, sakindir ve size halkıyla iç içe olma imkanı sunar.

Luang Prabang bir süre başkentlik yapmış olsa da bugün daha çok bir kasaba görünümündedir ve turizm ile yaşayan bir kenttir. Mekong ile kollarından Khan Nehri’nin birleştiği noktada bir yarımadadır. Nehirlere paralel bir ana cadde ve bunlara dik ara sokakların oluşturduğu bu yarımadanın ana caddesinde başta gösterişli tapınaklar, Ulusal Müze ve çeşitli restoranlar ve seyahat acenteleri yer almaktadır. Çoğunluğu tuğla zeminli ve araç girmeyen dar sokaklarında ise birbirinden güzel pansiyonlar bulunmaktadır. Ekonomik fiyatlarına rağmen yemekten çamaşırhaneye her türlü konforun bulunduğu pansiyonlara ayakkabı ile girilmiyor. Sabahları horoz sesi ile uyanılır ve sessizliğin sesinden başka bir şey duyulmaz.

Luang Prabang’a gelenler çoğunlukla fil safarilerine veya çevrede bulunan şelale ve mağaralara düzenlenen turlara katılırlar. Ayrıca bisiklet, doğa yürüyüşü ve rafting turları da düzenlendiğinden kent merkezi biraz geri planda kalmaktadır. Tapınaklar dışında, krala sunulan hediyelerle, eşyaların teşhir edildiği Ulusal Müze, kentte görülecek önemli yerlerden birisidir. Müzede fotoğraf çekmek yasaktır. Yeşil bir bahçe içindeki birçok binadan oluşan müzenin önemli parçalarından birisi de yüzyıllarca önce Sri Lanka Kralı’nın hediye ettiği altın Buda heykelidir. Müzenin tam karşısındaki Chamsi, şehre ve çevreye hakim bir tepedir. Üzerindeki tapınağın bulunduğu yere tam 330 basamakla çıkılır. Burada güneşin batışını izlemek bir gelenek haline gelmiştir. Dünyanın her tarafından onlarca gezgini buluşturan bir yerdir.


Şehir Budizmle içice geçmiş durumdadır. Luang Prabang’da, en görkemlisi 1560 yılında yapılan Vat Şieng Tong’un başı çektiği altmışın üzerinde Budist Tapınağı bulunmaktadır. Çeyrek saate yürüyebileceğiniz bir alan içinde tam otuz iki tane Budist tapınağı vardır. Tapınaklara gelenlere adak ve çiçek satmak bir iş kolu haline gelmiştir. Buda’ya sunulmak üzere çiçek, karmayı yükseltmek ve serbest bırakmak üzere kafeste kuşlar satılmaktadır.

Sabahın erken saatlerinde Budist keşişlerinin sıra halinde ellerinde yemek taslarıyla geçişleri ve bu sırada kenarda bekleyen kişilerin getirdikleri yemeklerden keşişlerin ellerindeki tabaklara ikramı, yolu Luang Prabang’a düşenlerin asla kaçırmaması gereken bir Budist seremonisidir. Monk adayları Luang Prabang halkının verdiği yiyeceklerle yaşamaktadırlar.

Her Lao hayatında en azından üç ay rahiplik yapmaktadır. Rahip oldukları süre içinde alışkanlıklarının hepsinden vazgeçmezler. Bir tapınağa girdiğinizde misket oynayan rahipler görmek olasıdır. İnternet kafelerde e-postasına bakan, Budizm iyi bakmadığı halde sigara tellendiren ya da bira içen rahipler şehir içinde her zaman karşınıza çıkabilir. Nehir kenarındaki bira bahçelerinde bir çeşit pirinç şarabı olan Lao Lao çok tutulmaktadır. İsteyen "kobra şarabı" da içebilir: Akrep ve kobraların alkolde bekletilmesiyle hazırlanan bu içkinin afrodizyak olduğuna inanılmaktadır.

Luang Prabang’dan Mekong Nehri vasıtasıyla, yakındaki köy ve mağaralara günlük turlar düzenlenmektedir. Tur esnasında köylerin ziyareti, geleneksel Laos hayat tarzının görülebilmesi açısından ilginç manzaralar sunarken, Buda Heykeli’nin bulunduğu kutsal Pak Oi Mağarası ziyareti de tekne turlarının avantajlarıdır.

Akşamları kurulan gece pazarında çevredeki köylerden gelen birçok kadın satış yapar. Tezgahlarda ailenin tüm bireyleri çalışır, çocuklar emzirilirken, kocalar satış yapar, anneanneler yemek hazırlar. Pazar, diğer Asya ülkelerindekinin aksine çok sakindir. Tam Lao usulü: bir tezgahın önüne gelip baktığınızda kimisi kısık bir sesle fısıldar gibi " sabadii -merhaba" der, kimisi siz malı evirip çevirseniz de dönüp bakmaz bile. Siz satıcının dikkatini çekip doğrudan bir soru sorana değin…

Aksamları nehir kenarı gerçekten çok keyiflidir. Ülkenin kuzeyine giden kayıklarda kalanların yaptıkları yemek kokuları, onlarca restoranın turistlere yönelik yaptığı yemek kokularına karışır. Sessiz ve son derece güzel bir ortamda akşama merhaba diyebilirsiniz.

Buraya gelenler ne yiyecek derseniz, her şey var, isteyene lüks bir restoranda yemek, isteyene sokak lokantalarında ucuza tepeleme dolu bir tabakta haşlama sebze ve ızgara nehir balığı, yanında da ünlü Lao birası, artık tercih sizin. Luang Prabang temiz bir şehirdir ve sokak lokantalarında gönül rahatlığı ile yemek yiyebilirsiniz. Laos’un kahvesi çok güzeldir, mutlaka denemelisiniz.

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret294024
Takvim