• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Phonsavan

Phonsavan Gezi RehberiPhonsavan, Laos’un kuzedoğusunda dağlık bir bölgede yer alan ilginç bir şehirdir. Bu şehri ilginç yapan özelliklerden en önemlisi Kavanoz Düzlüğü (Plain of Jars) adı verilen topraktan yapılmış binlerce kavanozun yarısına kadar toprağa gömülü olmasıdır. Bu kavanozların 2000 yıllık olduğu bilinmektedir. Ancak hala orijinal olarak ne için kullanıldıkları konusunda kesin bir bilgi yoktur. Yakılan ölülerin küllerini saklamak için ya da pirinç viskisi koymak için yapıldığı söylenmektedir. Kavanozlar 160 ayrı alanda yer almaktadır. Bunların en önemlisi olan şehrin 15 km güneybatısında 250 kavanozun bulunduğu alan olan Thong Hai Hin’dir. Bundan sonrası ise 90 kavanoz bulunan Hai Hin Phu Salato bölgesidir.

Phonsavan’ı ilginç kılan bir diğer özellik ise 1963-74 yılları arasında soğuk savaş döneminde buraya atılan bombalardır. Bu bombaların birçoğunun patlamamış olması ilgi çekicidir. Bu bombalara UXO adı verilmektedir ve evlerde dekoratif amaçla kullanılmaktadır.

Phonsavan’a başkent Vientiane’den kalkan iç hat havayolu en kolay ulaşım şeklidir. Bunun dışında Vang Vieng veya Luang Prabang’dan karayolu ile gelinebilir, fakat bu yolculuk yaklaşık 6 saat kadar sürmektedir.

Oldukça uygun ve temiz konaklama seçeneklerinin olduğu şehir bir kovboy kasabası görünümündedir.


MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret294026
Takvim