• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Pakse

Pakse Gezi RehberiPakse, ülkenin üçüncü büyük şehri olmasına rağmen son derece sakin bir şehirdir. Pakse şehri yakındaki Bolaven Platosu’na gitmek isteyenler için iyi bir merkezdir. Bolaven Platosu üç özelliği ile tanınır; bölgede yaşayan yerli kabileler, kahve ve doğal güzellikleri.

Pakse şehri nostaljik yönünün dışında modern yönüyle de ön plana çıkmaktadır. Mekong Nehri kıyısında bulunan bu şehirde 20 kadar wat (tapınak) bulunmaktadır. Bunların içinde en önemlileri Wat Luang, Wat Tham Fai ve Champasak tarih ve kültür müzesidir.

Ortalama sıcaklık 22-25 derece olmasına rağmen daha yüksek sıcaklıklara alışkın olan Lao'lar bu sıcaklıklarda hemen yün kazak ve eldivenlere bürünürler. Bir taraftan da güneşte esmerleşmemek için tedbiri elden bırakmazlar. Avrupa'dan toplanan kullanılmış giyim eşyaları satışı da Pakse’ye özeldir.

Bazı köylerde yerel halk fotoğraf çekilmesini istemez. İnançlarına göre fotoğraf çekilmesi kötü bir davranıştır. Çocuklar ise her zamanki gibi merakla yanınıza üşüşürler. Yoldaki köylerde her kulübenin altında betondan yapılmış bir tabut görebilirsiniz. Otuzlu yaşlarına gelenler kendi tabutlarını alıp evlerinin altına koyarlar. Öldükten sonra bu tabutlara konup gömülürler. Bazı köyler çok fakirdir Su olmadığından bu köylüler oldukça pis görünürler.

Tütün içmeyi çok seven köyler vardır. Köylerde bütün kadınlar ellerinde nargile benzeri pipo ile tütün içerler.

Bölgeyi anlatan turizm broşürlerinde bölgenin dokumaları övgüyle anlatılır. Dokuma tezgahları basit ve seyyardır. İşlerin hemen hepsini kadınlar yapar ve etrafta erkek görmek pek mümkün değildir. Kırmızı biber hasadı zamanı bazı köyler tamamıyla kırmızıya bürünür.

Pakse’ye ulaşım, hava, kara ve nehir yolculuğu ile yapılabilir. Zaman açısından biraz pahalı olmasına rağmen uçak en iyi seçenektir.

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret296503
Takvim