• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Champasak & 4000 Adalar

Champasak & 4000 Adalar Gezi RehberiChampasak, Laos Krallığı’nın eski başkentidir. 6. ve 12 yüzyıllar arasında Kimer İmparatorluğu’nun gözdesi olmuştur. Champasak’da Angkor dönemi öncesi yapılan tapınaklar arasında Kimer İmparatorluğu’nun en önemli tapınağı Wat Phu’dur. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Koruma Listesi’ne alınan Wat Phu Tapınağı, Hindu tanrılarından Şiva’ya adanmıştır. Bu tapınak turistlerin Champasak’ı ziyaret etmelerinin en önemli sebebidir.

Mekong Nehri’nin hayat verdiği Champasak, nehir kenarındaki sahilleri ile ön plana çıkmaktadır. Keyifli ve huzurlu bir tatil ortamı arayanlar için Champasak’ın Mekong Nehri’nde bulunan adaları ideal tatil ortamları sunmaktadır. Bu adalara teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.

Champasak’a gelen turistler genellikle şehrin güney kısımlarında kalan bakir bölgelerde tatillerini geçirmektedirler. Burada her zevke uygun konaklama imkanı bulunmaktadır. Doğa açısından harika olan bu ormanlık mevkide kalmanız Laos’u başka bir açıdan tanımanıza yardımcı olacaktır.

Champasak, her yıl şubat ayında yılda bir kez düzenlenen Budist Festivali nedeni ile Budist hacıların akınına uğramaktadır. Renkli görüntülerin sergilendiği bu günlerde oradaysanız şanslı sayılırsınız.Champasak’da ilgi çeken adalardan biri Don Daeng (balıkçı adası) dir. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta olan ada’ya, Mekong Nehri üzerinden feribotla ulaşım sağlanmaktadır. Adada tekne gezilerine de katılabilirsiniz.

Champasak’ın güneyinde yer alan Khon Phapheng Şelalesi’ne yaklaşık 2 saatlik karayolu yolculuğu sonrasında ulaşabilirsiniz. Burası görülmeye değer bir mekandır. Turistler için bir çok restoran ve yerel halkın ürünlerini sattığı hediyelik eşya tezgahları bulunmaktadır. Güneydoğu Asya’nın su hacmi bakımından en büyük şelalesidir. Şelalede ayrıca kano ve rafting aktivitelerine katılabilirsiniz.

Champasak’a ulaşmak için en kolay yol başkent Vientiane’den uçakla Pakse’ye gelmektir. Oradan ise otobüsle Champasak’a gidebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Mekong Nehri üzerinden Vientiane’den tekne turu satın alarak gelmektir.

SI PHAN DON (4000 Adalar) & DON KHONG

Mekong Nehri Laos’un güneyinde iyice genişleyerek üzerinde birçok adacık oluşturmuştur. Bu bölgeye Si Phan Don (4000 Adalar) denmektedir. Bu adaların en büyüğü ise Don (ada) Khong dur. Adaların her birine feribot ile geçiş sağlanmaktadır. Doğası ile muhteşem görüntüler sunan Si Phan Don, nadir görülen Irrawaddy yunuslarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yunusları hava kararmadan önce yapılacak bir tekne turunda görme şansına sahip olabilirsiniz.Don Khong bu bölgede yer alan en büyük adadır. Don Det ve Don Khong arası taş köprüler ile geçiş sağlanmaktadır. Sakin doğası ile tipik bir balıkçı köyü görünümündedir. Kültürel güzellikleri nedeni ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu ilgi zamanla nehir kenarında birçok restoran ve bungalowların yapılmasına neden olmuştur. Otantik bir ada görmek isteyen Don Khong gezginler için idealdir. Bisiklet kiralayarak adayı gezmek en iyi seçenektir.

Adada yerel halk evlerinde ipekten etekler dokuyarak turistlere satmaktadırlar. Hersey çok sakindir ve tam bir köy yaşamı vardır. Bufalolar, kediler, köpekler, kurbağalar ve bolca kertenkeleyle beraber, Mekong’un gürül gürül aktığı şelaleyi ziyaret edip ormanda bolca yürüyebilir, akşamları mum ışığında hamaklarınızda sallanıp Mekong Nehri’nin sesini dinleyebilirsiniz.

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret294011
Takvim