• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
  • maceraya başla
  • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Seyahat Bilgileri

Türk Büyükelçiliği 

Adres: Chatrium Hotel Royal Lake Yangon No. 40, Natmauk Road, Tamwe Township, Yangon , The Republic of the Union of Myanmar
Telefon: 00 95 1 544 500
Faks: 00 95 1 544 400
naypidav.be@mfa.gov.tr

Günlük Basit Kelimeler

Merhaba : min gala ba

Hoşçakal: thwa-ba-oun-meh

Teşekkürler : che zu beh

 

Vize

Myanmar, Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bulunmaktadır. Türkiye'de büyükelçiliği bulunmadığından Bangkok (Tayland) ve Vientiane'deki (Laos) Myanmar Büyükelçiliklerinden vize alınması mümkündür. Bangkok'tan vize müracaatı yapıldığında; hızlı vize 3 iş gününde, normal vize ise 7-10 iş gününde çıkmaktadır. Yeşil pasaport sahipleri için de vize uygulaması vardır. Grup vizesi seyahat acenteleri aracılığıyla alınabilmektedir. Vize için iki fotoğraf, başvuru formu ve pasaport gerekmektedir. Vize başvuruları sabah 09:00 -15:00 arası yapılabilmektedir. Myanmar'a yapılacak seyahat için gerekli belgeler (uçak bileti, otel rezervasyonu vs.) müracaat sırasında istenebilmektedir. Başvuru formunu doldururken meslek kısmına fotoğrafçı, gazeteci, yazar, dernek çalışanı veya benzerlerini yazmayınız. Yapılacak kısa mülakatta bu meslek grupları sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. 

2014 yılı sonlarına doğru başlayan e - visa uygulamasıyla Myanmar vizesine başvuru yapılabilmektedir. Başvuru için aşağıdaki linke tıklayınız: http://evisa.moip.gov.mm/

Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Myanmar’a direk uçuş yoktur. Bangkok, Chiang Mai (Tayland), Kuala Lumpur (Malezya), Ha Noi, Saygon (Vietnam), Siem Reap (Kamboçya)'dan aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Bu şehirlerden uçuşlar zorunlu olarak Yangon'a yapılmaktadır. Bangkok – Yangon arası uçuş yaklaşık 1 saatten biraz fazladır.

Ne zaman gitmeli?

Ekim ayı yağmurların başladığı zamandır. Nisan ayı ise kuru sıcakların tavan yaptığı dönemdir. Kasım-Mart arası en uygun zamandır.

Ne kadar harcanır?

Myanmar'da yemek ve konaklama tercihlere göre farklılık göstermektedir. Nehir kenarına kurulmuş lüks otelleri tercih ederseniz uluslararası standartta fiyatlara hazırlıklı olmak gerekir. Gueasthouse' lar ise 5-6 dolarlık seçenekler sunmaktadır. Normal standartta restoranlarda 4-5 dolara yemek yemek mümkündür. Uluslarararası bir fiyat endeksi olan bira fiyatının 1 dolar olması gerekli karşılaştırmaların yapılabimesini sağlar.

Nasıl gezmeli?

 • Gezmeye başlamadan önce rotanızı belirleyin.
 • Myanmar 7 eyalet ve 7 bölgeye ayrılmıştır. Eyaletler daha afzla etnik grup barındırırken, bölgelerde yoğunlukla Burmalılar yaşamaktadır. Ülkeyi yağda hazırlanmış bir yumurta gibi düşünürsek, yumurtanın merkezindeki sarısı turistlerin ziyaretine açık bölgedir. Beyaz kısımlar ise sınırlandırılmış bölgelerdir. Teorik olarak bütün eyaletleri veya bölgeleri ziyaret edebilirsiniz ancak bunun için gerekli izinleri almak hem 2 haftadan uzun bir zaman alır hem de size büyük maliyet getirir. Güneyde ekstra izin almadan karayoluyla gidebileceğiniz en uzak nokta Maylamine'dir.
 • Bengal Körfezi'ne bakan kıyılara, Ngapali Plajı gibi, karayoluyla girmek oldukça zordur ve buralarda fiyatlar son derece pahalıdır. Bu sebeplerden, turistlerce en çok tercih edilen bölgeler Yangon, Mandalay, İnle Gölü ve Bagan'dır.
 • Myanmar'da turistlerin motorsiklet kiralaması kanunen yasaktır. Bunun yerinegünlüğü 10 dolara motorlu bir şoför kiralayabilirsiniz.
 • Trenler hükümet tarafından işletilir. Oldukça pahalı ve de yavaştır. Mandalay ve Bagan arasında hizmet veren tekneler de ulaşım için düşünülebilir.
 • Şehirler arası yollar bakımsız ve kötüdür. Araçlar eski olduğundan mesela 100 km.lik bir yol ancak birkaç saatte alınabilmektedir. Gece yolculuğu pek fazla yapılmamakta, kısa mesafeler için bile nerdeyse bir gün harcanabilmektedir. Şehir içi ulaşımda arkası açık pikaplar, hurda otobüsler çoğunluktadır. Otobüsler her zaman doludur ve 50 den fazla kişi taşır. VIP yani klimalı otobüsler daha ferahtır ve fiyat farkı çok fazla değildir. Yerel halkla karaoke yapmayı düşünmüyorsanız, bu otobüslerde mutlaka bir kulak tıkacına ihtiyacınız olacaktır. Sınırlarınızı zorlayıcı bir otobüs yolculuğu yaşamak isterseniz Bagan-İnle Gölü ya da Yangon-Ngapali Plajı rotalarını deneyebilirsiniz.
 • Ulaşım araçları, motorsikletler de dahil olmak üzere diğer komşu ülkelere göre 8 kat daha pahalıdır. Bu da askeri hükümetin birçok bölgeyi izole etmeye ve bu bölgelerle iletişimi sınırlandırmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır.  Myanmar'da 1980 sonrası model bir araç görmek neredeyse imkansızdır.
 • Myanmar, sıcak bir ülke olup, her gün sabah yağmur yağarken, öğleden sonra güneş açmakta, bu da ciddi bir neme neden olmaktadır.
 • Myanmar’da her tarafın gezilmesine müsaade edilmemektedir. Sadece belirlenmiş bazı hatların kullanılması zorunlu olan ülkenin, sınır kısımları yabancıların ziyaretine kapalıdır. Üülkede, sık sık elektrik kısıntısı yapılmakta, akşamları bir saatten sonra, her yer karanlığa bürünmektedir. Gezi için belli noktalar ziyarete açık olup, ciddi bir güvenlik sorunu yaşanmamaktadır.

Ne yemeli?

Geleneksel Burma mutfağını deneyebileceğiniz farklı standartlarda restoranlar ve sokak yemekçileri mevcuttur. Avrupa, Çin, Hint, Bamar ve Shan mutfağını bulabileceğiniz restoran ve kafeler de bulunmaktadır. Özellikle Burma usülü Çay yaprağı salatasını denemelisiniz. Çay burada hem içilir hem de yenilir. Fermente edilmiş veya direk toplanmış taze çay yapraklarından yapılan salataya, domates, yerfıstığı, sarımsak ve limon eklendikten sonra üzerine acı biber ve balık sosu ilave edilerek servis edilir. Denemeye değer!

Ayrıca Burma çayı içmeden de dönmeyin. Oldukça demli, şekerli ve yoğun bir sütle servis edilen çayı içmek ülkede sosyal bir gelenektir.

Ne giymeli?

Myanmar, sıcak bir ülke olup, her gün sabah yağmur yağarken, öğleden sonra güneş açmakta, bu da ciddi bir neme neden olmaktadır. Mevsiminde giderseniz hava sıcaklığı 30-35 derece civarı olacağından yazlık giysiler bulundurmak yeterli olacaktır. Yağmurlu sezonda buna uygun kıyafetler gerekecektir.

Myanmarlılar'ın geleneksel kıyafeti bele sarılan ve ayak bileklerine kadar uzanan Longyi'dir. Farklı şekillerde sarılabilen bu giysi Sıcak havalarda serinletici özelliği olan kumaşlardan yapılmakta olup, erkekler ve kadınlar tarafından giyilebilmektedir.

Konaklama

Myanmar'da küçük ve orta ölçekli, ucuz, fakat konfordan uzak otel ve guesthouse larda konaklama yapılabileceği gibi, isteğe bağlı olarak konforlu oteller de seçilebilir. Özellikle nehir kenarındaki oteller oldukça pahalıdır. Yüksek sezonda gidilmesi halinde, yer bulma konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşanabilmektedir.

İpuçları

 • İnternet hemen her yerde mevcut ancak oldukça yavaştır. Bazı web sitelerine erişim mümkün değilken, facebook, gmail, you tube, blogspot gibi uygulamalara ulaşılabilmektedir.

 • Myanmar'a giderken paranızı Amerikan Doları olarak götürmelisiniz. 1,5 ve 10 dolarlık banknotlar işinizi kolaylaştıracaktır. Yıpranmış, eskimiş paraları kabul etmezler. Para bozdurmak çok zor değildir. Bankalar ve dözviz büroları oldukça düşük bozmaktadırlar. (7 kyat= 1 $). Kara borsada (1000-1300 kyat=1 $) da para bozdurmak mümkündür. Paranızı bozdurduğunuzda tek tek kontrol edin. Yırtık veya yıpranmış paralar elinizde kalabilir.
 • Ülkede ATM (para çekme otomatları) bulunmamaktadır. Bazı otellerde kredi kartından nakit çekme uygulaması olasa da bunun için %20 hizmet ücreti talep edilmektedir.

 • Bütçeniz kısıtlı ise hükümet tarafından işletilen otel ve ulaşım araçlarını tercih etmeyin.

 • Kimsenin başına dokunmayın, ayağınızla işaret etmeyin.

 • Tapınak vb. dini mekanları ziyaret ederken kısa şort, kolsuz bluz, tişört, dar kıyafetler giymeyin.

 • Tapınak bölgesine girerken ayakkabılarınızı çıkartın.

 • George Orwell tarafından kaleme alınan Burma Günleri kitabını gitmeden okuyun.

 • Mandalay, 1892'de Rudyard Kipling'in “ Mandalay” isimli şiiri ve 1935'de “ Mandalay Yolunda” şarkısıyla ölümsüzleşmiştir. 

 

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret296504
Takvim