• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Mandalay

Mandalay Gezi Rehberi1861'de Burma İmparatorluğu'nun başkenti olan Mandalay, İngilizler tarafından 1885'te ülkenin işgaline kadar son kraliyet başkenti olarak hizmet vermiştir. 1945'deki bombardımanlardan çok zarar gören kraliyet sarayı yıkılmıştır. Mandalay Sarayı, şehrin merkezinde, etrafı su ve yüksek duvarlarla çevrili, geniş bir alana kurulu, son kralın ihtişamlı sarayının sonradan yapılmış bir kopyasıdır. Şehir bugün Myanmar’ın 2. büyük kentidir.

Mandalay Tepesi, 230 metre yüksekliği ile şehri yüksekten izlemek için en uygun bir yerdir. Tepeye yürüyerek çıkarken hediyelik eşya, içecek satan pek çok satıcıyla karşılaşırsınız. Zirveye yakın sizi Mandalay'ı işaret eden Büyük bir Buda Heykeli beklemektedir. Mandalay, çevresindeki birçok manastırla Budist rahiplerin merkezi konumundadır. Myanmar Budizmi’nin Mandalay’daki en ünlü tapınağı olan Mahamuni Paya 'da 4 metre yüksekliğinde ve 65 ton ağırlığındaki Maha Myat Muni Buda Heykeli bulunmaktadır. Heykel, elmas ve değerli taşlarla bezenmiştir ve 15 cm altınla kaplıdır. Mandalay'ın güzel bir panaromasını görebileceğiniz bu tepenin eteklerinde, Budizm felsefesinin 729 stele yazılı olduğu, dünyanın en büyük taş kitabını barındıran Kuthodaw Paya bulunmaktadır. Hemen yanında Sandamani Paya vardır. Tepeden birkaç yüz metre güneyde, Mandalay Sarayı'ndan kalma tek parça olan tahtadan oyulmuş Shwenandaw Kyaung görülmeye değerdir. Kral Mindon'un ölümünden sonra saray duvarlarının dışına taşınmıştır.

Mandalay Çevresi

Mandalay'dan günübirlik ziyaretlerle civardaki dört eski şehri gezebilirsiniz.

Mandalay'ın 11 km kuzeyindeki “ölümsüzlük şehri” Amarapura ve 200 yaşındaki 1.2 km uzunluğundaki, tik ağacından yapılmış U Bein Köprüsü; kanallar ve nehirle ayrılmış, bir ada üzerinde bulunan ve at arabalarıyla gezilen Inwa (Ava); tepelerde inşa edilmiş 500 stupası, tapınakları ve budizmi öğrenmek için gelen kadın ve erkek keşişleri barındıran 400 manastırıyla Sagaing; Mandalay’ın sınırından geçen Ayeyarvadi Irmağı’nın karşısındaki yer alan ve teknelerle gidilebilen Mingun görülmeye değerdir. Mingun'da bronzdan yapılmış, 100 ton ağırlığındaki dünyanın hasar görmemiş en büyük çanını ve Mingun Paya'yı ziyaret edebilirsiniz.

Mandalay'da hükümetin belirlediği 10$ tutatındaki bileti satın alarak, gezilmesi gerekli en önemli yerlerden olan Kuthodaw Paya, Shwenandaw Kyaung ve Shwe Ta Bin Kyaung'u gezebilirsiniz. Aynı biletle Amarapura ve Inwa'yı da ziyaret edebilirsiniz.

Mandalay'da altın yaprağı imal eden pek çok atölye vardır. Birman halkının inancına göre altın yaprakları sadece güzel ve değerli değil aynı zamanda da yiyeceklere karıştırılıp yendiği zaman kalbi güçlendirdiğine inanılmaktadır. Mandalay'ın merkezinde kurulu çok katlı Zegyo Market, içinde çok sayıda işyerinin bulunduğu ünlü bir alışveriş merkezidir. Göz atmaya değer... 

Ulaşım

Mandalay'a havayolu ile Yangon, Nyaung U, Heho (İnle Gölü)'dan gelmek mümkündür. Bagan'dan deniz yoluyla yavaş veya hızlı teknelerle ulaşılabilir. Mandalay ile Bagan, Meiktila, Taunggyi (İnle Gölü) ve Yangon arasında otobüs seferleri vardır. Yangon ve Bagan'dan Mandalay'a tren ile de ulaşım mümkündür.


MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret296504
Takvim