• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Kuala Lumpur & Çevresi

Kuala Lumpur Gezi RehberiKuala Lumpur (KL), 150 yıldır pek çok çeşitli kültürün, dinin, mimarinin ve uygarlığın bir potada eridiği Malezya'nın renkli, çok kültürlü, başkenti... Güneydoğu Asya'nın en yeşil başkenti olan KL, tarihi, doğası, aktivitesi, eğlencesi ve modernliğiyle turistler için bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

KL'de yılboyu ortalama sıcaklık 21 – 33 °C arasında değişir ve nem oranı çoğunlukla %82 civarındadır. Tüm yıl yağış görülmesi mümkün olsa da, mart-nisan ve eylül-kasım arası en yağışlı dönem olduğundan seyhahat için bu tarihlerin seçilmemesinde fayda vardır.

Altı şeritli otoyolların çevrelediği KL’de hemen her yere yürüyerek ulaşmak mümkündür. Altı Şehrin üzerinden geçen tek raylı monorail, uzun yaya yürüyüş geçitleri, metro ve trenler ulaşım için son derece konforludur. Taksi ise trafikte gereksiz vakit kaybına sebep olmaktadır. Şehir merkezi son derece kompak olduğundan, mesela Çin Mahallesinden Küçük Hindistan Bölgesine yürüyerek 10 dakikada gitmek mümkündür. Dilerseniz hop-on hop-off şehir turu otobüsleriyle de şehri gezebilirsiniz. 

KL’nin etnik çeşitliliği damak tadına meraklı olanlar için de muhteşem seçenekler sunar. Kahvaltıda Malay, öğle yemeğinde Hint, akşam yemeğinde ise Çin mutfağını deneyebilirsiniz. Dünya mutfağına ait lezzetleri de hemen yerde bulabilirsiniz.

Malezya'da pek çok kültür ve dinin varlığı nedeniyle KL yıl boyunca renkli festivallere sahne olur.


Malezya'nın en büyük festivali Ramazan ayı sonunda Müslümanların kutladığı Hari Raya Aidilfitri'dir.

  • Ocak-şubat aylarında düzenlenen Thaipusam Festivali cesaret gerektiren bir Hindu etkinliğidir. Yüzlerce inanan vücutlarına çivi ve metal halka geçirerek tanrılara bağlılıklarını ispatlarlar.

  • Deepavali Hindu festivali, diğer adıyla ışık festivalinde Hindular evlerinin dışına küçük gaz lambaları koyarak ışığın bereketini kutlarlar.

  • 31 Ağustos Malezya'nın bağımsızlığını kutladığı ulusal gündür. Meydanlardaki kutlamalar sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir.

  • Çin Yeni Yılı, Noel, Wesak Günü, Yeni yıl, Malezya'nın Renkleri Festivali, Kralın Doğum Günü gibi daha birçok festival KL'de ve ülke genelinde renkli kareler sunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Altın Üçgen: Kuala Lumpur'un ticaret, iş dünyası, alışveriş, eğlence merkezi olarak bilinen bölge 3 ana caddenin - Jalan Imbi, Jalan Sultan İsmail veJalan Raja Chulan, kesişimindedir. Bu bölgede yer alan ünlü Bukit Bintang çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezinin olduğu, geceleri oldukça hareketli caddelerden biridir.

Petronas Kuleleri & KLLC (Kuala Lumpur Şehir Merkezi): 451.9 metre uzunluğuyla yıllarca dünyanın en uzun binası olma özelliğini korutan bu ikiz kuleler “Petronas” petrol şirketine aittir. İş merkezi olan kulelerin sadece 42. katına çıkış izni vardır. İki kuleyi birbirine bağlayan “Skybridge” adındaki köprüden şehri izleme fırsatı bulabilirsiniz. Bu köprüye çıkış için günlük 1000 kişi ile sınırlı bir kontenjan var. Bu sebeple sabah erken saatlerde gitmek idealdir. Çıkış için 80 RM ödeyerek bilet almak gerekmektedir.


KLLC'de yemyeşil parklarda yürüyüş yapabilir, toplantı ve kongre merkezinde işinizi geliştirebilir, su altı akvaryumunda denizlerin derinliklerine dalabilirsiniz. Kulelerin altında yer alan alişveriş merkezinde dünyaca ünlü tüm markaları bulabilir, keyifli yemekler yiyebilirsiniz. Akşam saatlerinde kulelerin önündeki havuzda yapılan ışıklı ve müzikli su gösterilerini izleyebilirsiniz.

Merdeka Meydanı ve Çin Mahallesi (China Town): Merdeka Meydanı şehrin tarihi kısmını keşfe başlamak için en doğru yerdir. Bu meydanın özelliği 31 Ağustos 1957'de İngiliz bayrağının gönderden indirilip yerine Malezya bayrağının asıldığı yer olmasıdır. “Merdeka” Malayca'da bağımsızlık anlamına gelmektedir. Yeşil alanları, terasları ve çeşmeleriyle ünlü bu meydan pek çok tarihi bina ile çevrelenmiştir. Royal Selangor Klüp, Sultan Abdul Samad Binası, Masjid Jamek Bandaraya ve St Mary Katedrali görülmeye değerdir.

Çin Mahallesi, diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde olduğı gibi KL'da da rengarenk, hareketli ve dopdolu. Pettaling Street Market veya Jalan Petaling olarak da adlandırılan Çin Mahallesi, gündüz ve gecenin her saatinde cıvıl cıvıl insanların doldurduğu Kuala Lumpur’un asla uyumayan alışveriş ve eğlence cennetidir. Sokaklar boyunca kurulmuş tezgahlar, yemekçiler, meyveciler arasında alışverişinizi yaptıktan sonra bir keyif kahvesi içebilirsiniz. Çin Mahallesi'nin içinde yer alan "Merkez Çarşı" (Central Market), 1930'ların art deco stili ile yapılmıştır. 1986'da yenilenen tarihi binada, el sanatları, giyim, dekorasyon gibi pek çok geleneksel ürünü bulabilirsiniz. Çin Mahallesinden kısa bir yürüyüşle rengarenk koloniyel evlerin bulunduğu Lebuh Ampang bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

 Botanik Bahçeleri

Küçük Hindistan (Little India): Jalan Masjid'de, ağırlıklı olarak Hintli nüfusun yaşadığı bu renkli bölgede kendinizi Hindistan'da hissedebilirsiniz. Yemekleri, giysileri, müzikleri, çiçekçileri ile tipik KL'de Hindistan’ı ayağınıza getiriyor. 

Kuala Lumpur Kulesi (Menara Kuala Lumpur): Petronas Kulelerinden sonra şehrin siluetinde yer eden, minare görünümündeki, 421 metre yüksekliğindeki kule aslında iletişim amaçlı inşa edilmiştir. Kuleye çıkış 49 RM'dir.

Perdana Botanik Bahçeleri (KL Lake Gardens): Çin Mahallesi'nin güneydoğusunda yer alan, 92 hektarlık bir alanı kapsayan bu yemyeşil komplekste tüm gününüzü geçirebilirsiniz. KL Kuş Parkı, Kelebek Parkı, Orkide Parkı, Geyik Parkı, tropik bitkileri ve çeşmeleriyle tam bir cennet olan bahçelere ulaşmanın en uygun yolu taksi veya metro kullanmaktır. Parklardan bazıları ücretlidir.

Kampung Baru ve Chowkit Bölgesi, Malezya Turizm Merkezi, Ulusal Bilim Merkezi, Gezegen Gözlem Evi, Ulusal Camii (Masjid Negara), Masjid Jamek, Thean Hou Tapınağı, İslami Sanat MüzesiKLLC Park, Bukit Nanas Orman Koruma Alanı, Ulusal Hayvanat Bahçesi (Hulu Kelang) görülebilecek diğer yerler arasındadır.

Batu Mağaraları (Batu Caves): 120 yıl önce Amerikalı doğa bilimci William Hornaday tarafından keşfedilen, KL'ye 13 km uzaklıkta olan mağara kısa bir süre sonra Hindu tapınağı haline getirilmiştir. Selangor eyaletine bağlı olan mağara Hindu hacıların en çok ziyaret ettiği tapınaklar arasındadır. Tapınak mağaraya 272 basamakla çıkılıyor. Merdivenlerde sizi maymunlar karşılar. Bazen agresif olabilen maymunlara karşı dikkatli olmakta fayda var. Elinizde yiyecek bulundurmayınız. 204. basamakta sağa ayrılan yoldan giderseniz bir diğer mağaraya gelirsiniz. Dark Cave (Karanlık Mağara) adı verilen mağarada dilerseniz belli bir ücret ödeyerek rehberli tura katılabilirsiniz.

Kuala Lumpur’dan trene binerek yarım saatlik bir yolculuk sonrası mağaraya ulaşabilirsiniz. Batu Mağarası ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 Putrajaya

Putrajaya: Malezya federal yönetiminin yeni idari başkentidir. KL'dan yarım saatlik mesafede olan Putrajaya, teknolojik ve yaratıcı dizaynların yer aldığı bir “akıllı şehir” olarak nitelendirilmektedir. Perdana Putra idari binası, Başbakanın resmi rezidansı Seri Perdana, Putra Camii, Putrajaya Su Parkı, Botanik Bahçeleri, tasarım harikası köprüler, akıllı binalar görülmeye değerdir. KL Central tren istasyonundan Putrajaya'ya kolaylıkla gelebilirsiniz. İstasyondan çıkışına gelmeden size şehir turu satmak isteyen kişi olursa ciddiye alın. 1 RM'ye tüm şehri otobüsle ve bir rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz. Belediyenin şehir tanıtım hizmeti son derece başarılı.

Konaklama

KL'ye gitmeden önce otel rezervasyonunuz yapmanızda fayda var. Seyahat tarihlerinizin önemli festival, fuar, yarıyıl tatili gibi yoğun dönemlere denk gelip gelmediğini mutlaka kontrol ediniz. KL'de bütçenize uygun son derece lüks veya pansiyon, hostel standartında pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Fiyatların çok ucuz olduğu söylenemez.

Ulaşım

Kuala Lumpur'a çevre ülkelerden düzenli uçuşlar bulunmaktadır. Endonezya'dan Kuala Lumpur'daki Port Clang'a haftanın belli günleri yapılan feribotları kullanarak gelmek mümkündür. Kuala Lumpur Havaalanın'dan şehir merkezine özel ücretli otobüsler veya taksi ile gitmek mümkündür. En pratik yol ise metro ve tren kullanmaktır. Havaalanından KLIA Ekspres trenine binerek durmadan 28 dakikada KL Merkez İstasyona ulaşabilirsiniz.

Kuala Lumpur'daki KL Merkez İstasyon'dan şehrin her yerine ve Malezya'daki diğer şehirlere ulaşım mümkündür. LRT, KL Monorail ve KTM Komuter trenleri ulaşımda en çok kullanılan tren servisleridir.

Taksi tercih edenler, KL Merkez istasyon alt katından taksi merkezine gidip, gideceğiniz yerin ücretini ödedikten sonra rahat bir ulaşım sağlayabilir. 

Kuala Lumpur'da Puduraya, Klang, Putra ve Pekeliling'tek, şehirlerarası otobüs terminallerinden diğer şehirlere ve hatta Singapur ve Tayland'a gitmek mümkündür.

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret296503
Takvim