• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Melaka

Melaka Gezi RehberiKuala Lumpur'dan sonra gezginlerin ikinci adresi olan Melaka (Malacca), Malezya hakkındaki düşünceleri KL'de gördükleri ile sınırlı kalmasını istemeyenler için büyük fırsattır.

Kuala Lumpur’dan karayoluyla iki saat mesafedeki bu küçük şehir, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları arasına alınmıştır. 1400 yıllık tarihi ve Portekiz, Hollanda ve İngiliz dönemlerine ait pek çok eseriyle ünlü bu masalsı şehir, Melaka Sultanlığı döneminin gözde ticaret merkezi olmuştur. Koloni zamanından kalma binaları, rengarenk sokakları, çok kültürlü yapısı, Malezya, Çin, Portekiz mutfaklarının lezzetli yemekleri, samimi insanları ile minyatür bir Malezya var Melaka’da.

Gezilecek Yerler

Melaka'yı turizm ofisinden temin edeceğiniz detaylı şehir haritası ile yürüyerek, bisikletle veya tuk tuk ile gezmek mümkündür. Koloni bölgesi Melaka'nın içinden geçen Melaka Nehri'nin doğu kıyısındadır. Dutch Square, Christ Kilise, Bukit St Paul bu bölgenin sembolleridir. Şehrin güney kısmındaki Dataran Pahlawan ise yeni yapılan binalar ve alışveriş merkezleri ile popülerdir.

Çin Mahallesi ve Jonker Street: Yeni adıyla Jalan Hang Jebat olan bu cadde Çin mahallesinin kalbidir ve şehrin en eski bölümünü oluşturuyor. Cuma ve cumartesi geceleri gece pazarı kurulan bu caddede şık kafe ve restoranlarda yemek yiyebilir, alışveriş yapabilir, içkinizi yudumlayarak, gezen dünya insanını izleyebilirsiniz. Eski koloniyel evlerden dönüştürülmüş antika dükkanlarına (Syarikat Abdul en ünlülerinden biridir) ve sanat galerilerine uğramayı unutmayın.

Baba-Nonya Heritage Müzesi: Melaka’ya ilk gelen ve burada bir Malezyalı evlenen Çinli Nonya ailesinin müze haline getirilmiş evidir. Çin, İngiliz ve Hollanda izleri taşıyan ev farklı tasarımıyla dikkat çekicidir.

Stadhuys (belediye binası): 1641'de Hollandalılar'ın şehri ele geçirmesinden hemen sonra inşa edilen bu somon rengi bina, idari merkez ve vali rezidansı olarak kullanılmıştır.

Porta de Santiago (A'Famosa): Portekizler tarafından 1511'de kale olarak yaptırılmıştır. 1641’de Hollandalılar tarafından kısmen yıkılmış, daha sonra tadilat görmüştür. En ilginç yapı ise, Melaka Malay Sultanlığı Su Çarkı (Melaka Malay Sultanate Water Wheel) denilen, 15 – 16. yüzyıllarda Melaka'ya akın tüccarlar için nehir sularını akışını sağlayan büyük su çarkının replikasıdır.

St Paul's Kilisesi, St. John tepesinde bulunan ve şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz tarihi bir şapeldir..

Denizcilik Müzesi, Cheng Hoon Tapınağı, Masjid Kampung Hulu, Taming Sari Kulesi ve gece pazarı, Hint mahallesi görülmeye değer diğer yerlerdir.

 

Konaklama

Melaka'da konaklama için her bütçeye uygun seçenekler mevcuttur. Farklı bir deneyim için geceliği 100 $ civarında, nehir kenarında, tarihi bir koloni evi kiralayabilirsiniz. Özellikle Çin Mahallesi veya Little India bölgesi'nde hem ucuz hem de merkezi otel veya pansiyonlar bulabilirsiniz.

Ulaşım

Melaka'ya karayolu ve havayolu ile Malezya'nın her şehrinden ulaşmak mümkündür. Buradan direk Singapur'a giden otobüsler de bulunmaktadır.

 

 

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret296506
Takvim