• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Taman Negara


Taman Negara Gezi RehberiPahang'dan Kelantan'a ve Terengganu'ya kadar, 4343 km² lik bir alanı kaplayan Taman Negara, Malezya anakarasının akciğerleridir. Bitki örtüsü ve vahşi yaşamı ile Taman Negara ormanlarının 130 milyon yaşında olduğu sanılmaktadır. Dünyanın en eski vahşi yaşam alanı ve ormanları olduğu iddia edilmektedir. Bölge 1937'de koruma altına alınmıştır. Dünyanın en yaşlı bitkileri, 630'dan fazla Asya fili ve Malezya toplamındaki 300 kaplandan 110'unun Taman Negara'da yaşadığı bilinmektedir. Yerli halk olan Orang Asliler burada hala varlıklarını sürdürmektedirler.

Orang Asli (Asıl İnsanlar), Malezya'da yaşayan yerli topluluklarından olup; Negrito, Senoi ve Proto – Malay olarak 3 etnik gruba ayrılmışlardır. Negritolar tüm Malezya'da yaşayan Orang Asli topluluğunun %3'ünü oluştururlar ve çoğunlukla kuzey ve doğu Malezya'da yaşarlar. Kendi içlerinde; Kensiu, Kintaq, Lanoh, Jahai, Mendriq ve Bateq olmak üzere 6 farklı etnik gruba ayrılmışlardır. Genellikle kısa boylu, koyu tenli ve kıvırcık saçlıdırlar. Avcılık ve orman içi toplayıcılık temel geçim kaynaklarıdır. Senoi etnik grubu daha çok Melanezya, Austroloid ve Nesiot ların karakteristik özelliklerine sahiptir. Negritolardan biraz daha uzun boylu, daha açık tenli ve kıvırcık saçlıdırlar. Tüm Orang Asli nüfusunun %55'ini Senoi'ler oluşturmaktadırlar. Kuzeyde Senoi Temiar ve güneyde Senoi Semai olarak iki büyük gruba ayrılmışlardır. Semoq Beri, Che Wong, Jah Hut ve Mah Meri diğer alt gruplardır. Proto – Malay grubu ise çoğunlukla güney Malezya'da yerleşiklerdir. 5000 yıl önce Güney Çin'den (Yunnan) gelerek Johor'a yerleşmişlerdir. Tüm Orang Asli nüfusunun % 42'sini oluştururlar. Kendi içlerinde Temuan, Semelai, Jakun, Orang Kanaq, Orang Kuala ve Orang Seletar olarak 6 farklı gruba ayrılmışlardır.

Taman Negara'yı ziyaret için en uygun zaman yağmurların az olduğu şubat – eylül ayları arasıdır. Nisan – ağustos ayları arası yüksek sezondur. Bölgeye giriş için mutlaka izin alınması gerekmektedir. Bu izinleri 1-15 RM ödeyerek Mutiara Taman Negara Resort'tan, Kuala Tembelling iskele ofisinden satın alabilirsiniz. Rehber ile gezmek isterseniz Kuala Tahan'daki tur acentelerinden yaklaşık 180 RM karşılığında bunu organize edebilirsiniz. Dilerseniz Kuala Tahan'dan yürüyüş veya 4x4 araçlı tur satın alabilirsiniz. Bölgede pek çok yürüyüş parkuru vardır ve izin verilen alanlarda kamp yapmak mümkündür.


Taman Negara'ya Kampung Kuala Tahan'dan kalkan özel minibüslerle gitmek mümkündür. Jerantut'tan Kampung Kuala Tahan'a otobüs seferleri mevcuttur. Bir diğer yol, Jenantut'tan otobüsle Kuala Tembling iskelesine gelerek, buradan nehir tekneleriyle parka ulaşmaktır. 

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret294026
Takvim