• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Borneo Adası Doğu Malezya


Borneo Adası - Doğu Malezya Gezi Rehberi

Malezya Borneo'su Sabah ve Sarawak olmak üzere iki ayrı eyaletten oluşmaktadır. Malezya'nın doğusundaki bu iki eyalet, yağmur ormanları, el değmemiş vahşi hayvanları, sayısız endemik bitkileri, tarih öncesi mağaraları, heybetli dağları, büyüleyici su altı bahçeleri, sayısız etnik grubun geleneksel yaşamları ile doğa ve macera tutkunları için bulunmaz fırsattır.


Sabah Gezi Rehberi
Sabah, tropik adaları ve muhteşem doğasıyla eco macera sevenler için idealdir. Dünyanın En Büyük Tematik Parkı olarak nitelendirilen Sabah'ın simgesi haline gelmiş olan Kinabalu Dağı, Güneydoğu Asya'nın en büyüklerindendir. 3,1 milyon nüfusa sahip olan Sabah'ta 32 etnik topluluk yaşamaktadır. Başkent Kota Kinabalu dalış, nehir turları, dağ yürüşleri, tırmanış, rafting ve mağara aktivitelerine giriş kapısıdır. Sipadan ise uluslarası ün kazanmış bir dalış destinasyonudur.

Malezya'nın diğer bölgeleri gibi Sabah'ın iklimi de sıcak ve nemlidir. Kasım ve nisan ayları arasında yoğun yağış alan bölgede yükseklere çıkıldıkça sıcaklık azalmaktadır.

Borneo - Sabah Gezilecek Yerler

Pek çok turistin Sabah'a gelme nedeni olan ve gezilmesi önerilen parklar: Kinabalu Parkı (UNESCO), Sepilok Orangutan Rehabilitasyon Merkezi (Sandakan), Crocker Range Milli Parkı (Keningau), Kinabalu Milli Parkı, Pulau Tiga Milli Parkı, Tawau Hill Parkı, Tun Sakaran Deniz Parkı, Tunku Abdul Rahman Milli Parkı (Kota Kinabalu) ve Kaplumbağa Adası Milli Parkı (Sandakan)'dır. Danum Vadisi Koruma Alanı (Lahad Datu), Maliau Basin ve Tabin Vahşi Yaşam Alanı (Lahad Datu) da diğer önemli yerlerdir.

Sabah'ın başkenti Kota Kinabalu'ya Kuala Lumpur'dan her gün uçuş vardır. Brunei Darussalam, Tayland, Filipinler, Çin, Singapur, Hong Kong, Taipei, Güney Kore'den direk ve bağlantılı uçuşlar mevcuttur. Labuan, Endonezya ve Filipinler'den Sabah'a deniz yoluyla ulaşım mümkündür. Feribot terminalleri Kota Kinabalu, Sandakan ve Tawau'dadır. Ayrıca, Kota Kinabalu, Kuching ve Brunei Darussalam arasında karayolu ile ulaşım da mümkündür. Sabah yarı otonom bir bölgedir ve girişte 3 aylık vize verilmektedir.Sarawak Gezi Rehberi
Malezya'nın güneybatı Borneo'daki en büyük eyaleti olan Sarawak endemik bitki örtüsü, dünyanın en büyük çiçeği rafflesia, UNESCO koruması altına alınmış parkları, hornbill olarak bilinen soyu tükenmekte olan boynuz gagalı kuşlarıyla, dünyanın en büyük mağara odasıyla görülmeye değerdir. Bölgede yaşamını sürdüren yerli halkların kültürleri, yaşam biçimleri, pirinç şarapları, kutsal dansları ziyaretçiler için büyük fırsattır. İnsanlık tarihinin 40.000 yıl öncesine kadar giden mağara resimlerinin olduğu Niah Mağaraları ise Sarawak'ın gizemini artırıyor. “Kafatası avcılarının toprakları” sloganının sahibi olması bu gizemi daha da artırıyor.

2.3 milyon nüfusa sahip Sarawak’ta 30′un üzerinde etnik topluluk yaşamaktadır. Sarawak Nehri’nin kıyısındaki Kuching, Sarawak eyaletinin başkentidir.

Sarawak'ta yıl boyunca sıcak ve nemli bir hava hakimdir. Sıcaklık 27-34 ºC arasında değişmektedir. Kasım – şubat ayları arası yoğun yağış almaktadır.

Borneo - Sarawak Gezilecek Yerler

Gunung Mulu Milli Parkı (Miri), Niah Milli Parkı (Miri), Bako Milli Parkı (Kuching), Batang Ai Milli Parkı (Kuching), Bukit Tiban Milli Parkı (Bintulu), Gunung Buda Milli Parkı, Gunung Gading Milli Parkı, Kubah Milli Parkı (Kuching), Lambir Hills Milli Parkı, Sarawak Müzesi (Kuching), Kedi Müzesi (Kuching), Semenggoh Doğal Koruma Alanı, Sarawak Kültür Köyü (Damai).

Sarawak'ta, Kuching, Sibu, Miri ve Bintulu'ya Kuala Lumpur'dan direk uçuşlar mevcuttur. Sabah Labuan Adası ve Brunei Darussalam'dan da Sarawak'a uçakla veya tekneyle gitmek mümkündür. Ayrıca, Johor Bahru, Kota Kinabalu, Macau, Penang, Hong Kong, Guangzhou, Bangalore, Perth ve Singapur'dan Sarawak'a düzenli uçuşlar yapılmaktadır. Sarawak yarı otonom bir bölge olduğundan kendi sınır kontrolleri vardır. Giriş çıkışlarda mutlaka kontrol noktalarından geçmek gerekmektedir.

 

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret296505
Takvim