• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Miri

Miri Gezi Rehberi
Borneo'nun kuzeyindeki Miri, Sarawak'ın 300 nüfuslu ikinci büyük şehridir. Miri, Gunung Mulu Milli Parkı, Kelabit Dağlık bölgesi, Niah Mağaraları gibi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin geçiş noktasıdır. Malezya'da petrolün ilk çıkarılmaya başlandığı Miri, gelir düzeyi yüksek bir şehirdir. Şehir oldukça bakımlı ve temizdir. Oteller ve restoranlar şehir merkezinde olup, yürüyüş mesafesindedir. Havaalanına ulaşım ve uzak mesafeler için taksi veya otobüs kullanmak gerekmektedir.

Şehir merkezinde ziyaret edilebilecek yerler arasında, Merkez Pazar,Tamu Muhibbah, Tua Pek Kong Tapınağı, San Ching Tian Tapınağı, Petrol Müzesi, Saberkas Haftasonu Pazarı sayılabilir. Miri'nin 30 km güneyinde, 70 km² alana yayılmış Lambir Hills Milli Parkı şehre en yakın parktır.

Niah Milli Parkı, Miri'nin 115 km güneyindedir ve Borneo'nun en önemli hazinelerinden biri olan Niah Mağarası'na ev sahipliği yapmaktadır. Parkın merkezinde dünyanın en büyük mağaralarından biri kabul edilen Büyük Mağara (Great Cave) bulunmaktadır. 1958'de arkeologlar Niah magarasinda yaşı 40.000 yıl öncesine giden kaya resimleri (Painted Cave) bulmuşlardır. Tavan yüksekliği yer yer 75 metreye kadar yükselen mağara aynı zamanda swiftlet kuşlarının yuvalarını barındırır. Park içindeki Niah Arkeoloji Müzesi mağara ve tarihi hakkında detaylı bilgi sunmaktadır.Gunung Mulu Milli Parkı
20.000 hayvan ve 3500 bitki türünü barındıran park, Miri'den uçakla 30 dakika uzaklıktaki Mulu şehrindedir. Tekne ile ulaşım mümkün olsa da çok uzun hatta zaman zaman uçaktan daha pahalı olması sebebiyle tercih edilmemektedir.

Ziyaretçiler park içerisinde birkaç gün kalabilmektedirler. Otel konaklaması veya kamp seçenekleri mevcuttur. Dilerseniz Park ofisinden rehberli tur satın alabilirsiniz.

Parkta, Deer, Lang, Clearwater ve Wind mağaralarını mutlaka gezmeli, Yarasa Gözlem Evi'nden milyonlarca yarayasayı gözlemlemeli, 45 metre yüksekliğindeki Pinnacles (taş tepeleri) görmeli, Kafatası Avcıları Yolu'nu yürümeli, 480 metre yükselikliğindeki Mulu Canopy gökyüzü yürüyüşünü yapmalısınız.

Miri şehrine Kuala Lumpur, Kuching, Kota Kinabalu ve Johor Bahru'dan direk ve ucuz uçuşlar mevcuttur. Havaalanından şehir merkezine taksi veya otobüsle ulaşım mümkündür. Kuching, Sibu, Mukah ve Bintulu'dan otobüs ile Miri'ye gitmek daha uzun sürecek yolculuk seçeneğidir.


MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret294015
Takvim