• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Malezya Gezi Rehberi

Malezya Gezi RehberiMalezya, kuzeyde Tayland, güneyde Endonezya ve Singapur ile komşu bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Batıda Andaman Denizi, doğuda ise ise Güney Çin Denizi'ne kıyısı vardır. 329.758 km² alana yayılmış olan ülke 2 ayrı bölgeden oluşur: Malezya Yarımadası ve ülkenin %50'sinden fazlasını kaplayan Borneo Adası'nın kuzeyindeki Malezya Borneo'su.

Malezya krallıkla yönetilen ve çok partili demokratik sisteme dayalı bir konfederasyondur. Ülke, Kuala Lumpur, Pulau Labuan ve Putrajaya olmak üzere 3 federal bölgede, 13 eyaletten oluşur. Her eyaletin kendi meclisi ve başkanı vardır. 13 eyaletten 9'unda sultanlar vardır. Diğer 4'ünde ise atanmış valiler görev yapmaktadır. Her beş yılda bir, sultanlardan biri dört yıllığına kral” yani “yüce başkan” olarak seçilir. 31 Ağustos 1957'de yürürlüğe konan anayasayla yönetilen Malezya'da iki meclisli parlamenter sistem uygulanmaktadır.

Kuala Lumpur, merdeka Meydanı

13.yy'a kadar Malezya, Srivicala Hindu ve Buddha'cı krallığının bir parçası olarak 500 yıl boyunca Sumatra'dan yönetildi. Daha sonra Cavalılar ve Maleka'nın Malezya'lı hükümdarlarının egemenliği altına girdi. 15.yy'da Maleka'da islamiyet yayılmış ve bütün yarımadayı kaplamıştı. Portekiz, Hollanda, İngiliz, Tayland'la mücadelelerden sonra, son olarak 2. dünya savaşı sırasında Japonlar Malezya'yı işgal ettiler. 1957'de Malezya İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalmak şartı ile bağımsızlığına kavuştu. 16 Eylül 1963'te kurulan Büyük Malezya Federasyonu'na Brunei Sultanlığı hariç Singapur, Sarawak ve Sabah katıldı. Singapur, 1965'te federasyondan ayrılmıştır.

 Maleka Çİn Mahallesi

Malezya ekonomisi, bağımsızlığın ardından istikrarlı büyüme sürecine girmiştir. Petrol ve gaz ülkenin en önemli ekonomik ürünleridir. Turizm sektörü ise hızla gelişmektedir. Malezya orijinli Air Asia firması, Güneydoğu Asya'nın enbüyük havayolu şirketi olma yolundadır.

Malezya'da Malay, Çinli ve Hintliler nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Nüfusun %55'i İslamiyeti benimsemiştir. İkinci büyük din ise %25,2 ile Budizm'dir. Hristiyanlık, Hinduizm, Konfüçyanizm, Taoizm ve diğer (Animizm, Şamanizm, Bahailik) dinler de Malezya'da kabul görmüştür.Theravada Budizmi: Theravada, yaşlıların öğretisi veya eski öğreti anlamına gelmektedir. Kökeni, Buda’nın ilk mensubu olan keşişler (rahipler) topluluğuna dayanmaktadır. Malezya'daki bazı etnik gruplar tarafından takip edilen Theravada Budizmi erken dönem Budizme yakındır. 
En eski öğreti okulu olan Theravada'da Buddha’nın kökeninin açıkça kanıtlanmadığı yazılara da yer verilmiştir.  Bugün dünya genelinde  Theravada Budistlerin sayısı 100 milyonun üzerindedir. 

Malezya turizm yönünden çok gelişmiş bir ülkedir ve yemyeşil coğrafyası, dağları, deniz kıyıları, vahşi yaşamı, farklı etnik kültürleriyle mutlaka görülmesi gereken bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Malezya'da gezilmesi gereken yerler arasında Langkawi Adası, Perhentian Adaları, Penang, Taman Negara, Cameron dağlık bölgesi, Kuala Lumpur, Melaka ve Pulau Tioman sayılabilir.

Malezya Yarımadası'nın 800 km doğusundaki Malezya Borneo'su dünyada biyolojik açıdan en büyük çeşitliliğe sahip bölgelerden biridir. Güneydoğu Asya'nın 10. büyük zirvesi ve ülkenin en yüksek 5. dağından biri olan olan Kinabalu Dağı yürüyüşçüler için kaçırılmaz bir fırsattır. Malezya Borneo'sunda, Sabah ve Sarawak vahşi doğal yaşamı, sık yağmur ormanları ve sualtı yaşamı ile macera ve doğa tutkunları için mükemmeldir.

Toplu taşımanın son derece gelişmiş olduğu Malezya'da rahatça seyahat edebilirsiniz. Uzak şehirler arası uçak, otobüs, tren, tekne yolculukları yapılabilir.

 Malezya Bayrağı

BaşkentKuala Lumpur
Resmi Malayca ve İngilizce
Resmi alfabeLatin
MilliyetMalay, Çinli ve Hintli
Yönetim biçimiKonfederasyon
Kuruluş1957
Nüfus31.190.000 (2016)
Para birimiRinggit (MYR)
Zaman dilimiUTC (+8)
Trafik akışısağ
İnternet.my
Telefon Kodu+60MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret296505
Takvim