• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Singapur Gezi Rehberi

Singapur Gezi Rehberi

Ekvator çizgisine sadece 1.5° ve 137 km uzaklığında yer alan Singapur, Endonezya ve Malezya arasında küçük bir ada devletidir. Kuzeyinde Malezya'nın Johor şehri, güneyinde ise Endonezya'nın Riau adaları vardır. Kendisine ait 40 adacıkla birlikte toplam yüzölüçümü 622 km² olan Singapur, Malezya Yarımadası'na demir ve karayolu ile bağlıdır. Singapur Adasının uzunluğu yaklaşık 43 km ve eni 22,5 km’dir.

Singapur tropikal iklime sahiptir ve ortalama sıcaklık 30-32 derecedir. Hemen her mevsim yağış görülebildiğinden oldukça nemlidir. Kasım-Ocak ayları arası yağışların en yoğun olduğu zamandır.

Efsaneye göre, ülkenin orijinal adı “aslan” anlamına gelen “Singapura”dır. 13. yy'da buraya ayak basan Srivijayan Prensi Sang Nila Utama, aslana benzettiği için ülke bu adı almıştır. İngiliz Sir Thomas Stamford Raffles'ın 1819'da, Johor İmparatorluğu zamanında Singapur'a ayak basması ve burada bir İngiliz limanı kurmasıyla Singapur’un tarihi başlamıştır. 1942-1945 yılları arasında Japon İmparatorluğu tarafından işgal edilen Singapur, savaştan sonra İngiliz kontrolü altına girdi. Sonraki yıllarda Malezya Konfederasyonu'n akatrılan Singapur, 9 Ağustos 1965 tarihinde bağımsız bir cumhuriyet oldu. Singapur dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir. Singapur Cumhuriyeti parlamenter demokrasi sistemine dayanır.

Singapur'da nüfusun büyük bölümünü Çinliler beş ana grupta toplanırlar ve beş büyük lehçeyi kullanırlar: Hokkien, Kanton, Teochev, Hainanese ve Hakka. Bunlar genellikle Konfüçyanizmi, Budizm'i ve Taoizm'i benimsemişlerdir. Nüfusun %13,9’unu oluşturan Malaylar Malay dilini konuşurlar ve tamamına yakını Müslümandır. %7,9’u oluşturan Hintliler ve Pakistanlılar'ın büyük kısmı Müslüman, az bir kısmı ise Hindudur. Genellikle Tamil dilini kullanırlar. Halkın %42,5'i Budist, %14,9'u Müslüman, %14,6'sı Hıristiyan, %4'ü Hindu, %8,5'u Taoist ve geri kalan %0,7'sini diğer dinleri oluşturur.

Ekonomisinin büyük bir kısmı ticarete dayanır. Ulaştırma, bankacılık, sigortacılık ve haberleşme en gelişmiş sektörlerdir. Singapur’un önde gelen endüstri dalları; gemi yapımcılığı, petrol rafinerileri, elektronik aletler, tekstil, gıda ve kereste endüstrisidir. Turizm ülke için önemli bir gelir kaynağıdır.

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur'u gezmek için en fazla üç gün ayırmak yeterli olacaktır. Toplu taşım araçlarını kullanarak şehri kolaylıkla ve oldukça ucuza gezebilirsiniz. Şehir merkezinde Singapur Nehri (Singapore River) ile Marina Körfezi’nin (Marina Bay)birleştiği bölge, buraya yakın nehrin her iki tarafında kalan bölgeler ve körfez civarı gezilmesi gereken önemli yerlerdir.

Orchard Road şehrin en ünlü caddesidir. Her iki tarafında da dev oteller, her biri birbirinden ilginç mimariye sahip çok katlı alışveriş merkezleri, şık mağazalar, kafe ve restoranlar bulunur. Şehrin en lüks alışveriş merkezleri cadde üzerinde veya ara sokaklarda sıralanmıştır. Boat Quay, Clarke Quay, Raffles Hotel, Singapur Hayvanat Bahçesi, Çin Mahallesi, Buddha Tooth Relic Tağınağı, Sri Mariamman Tapınağı”, Arap Sokağı, Hint Mahallesi, Sentosa Adası ve Botanik Bahçeleri görülmesi gereken yerler arasındadır.

 Singapur BAyrağı

Başkent

Singapur
Resmi dilMalay, Mandarin, Tamil, İngilizce
MilliyetSingapurlu
Yönetim BiçimiCumhuriyet
Kuruluş

 1965

Nüfus 4.86 milyon
Para birimi Singapur Doları (SGD)
Zaman DilimiUTC+8
Trafik akışı sol
Internet TLD .sg
Telefon kodu +65
 

 

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret296504
Takvim