• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/G%C3%BCneydo%C4%9Fu-ASYA-Gezi-Southeast-ASIA-Adventures/281003168699127?fref=ts
    • maceraya başla
    • .
GÜNEYDOĞU ASYA GECELERİ


Güneydoğu Asya gezilerimiz  ArtıYaşam Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

GÜNEYDOĞU ASYA HAVA DURUMU

GÜNEYDOĞU ASYA HARİTA

Site Haritası

Singapur

Singapur Gezi Rehberi5 milyon üzerindeki nüfusuyla Singapur Monaco'dan sonra dünyanın en yoğun nüfusa sahip şehridir. Düzenli, temiz ve kuralcı bu şehir modern bir Avrupa kentini yansıtırken, bir Asya metropolünün de tipik özelliklerini taşır. Singapur'u gezmek için iki-dört gün yeterlidir. Gezmeye başlamadan önce bir şehir haritası almak uygun olur. Yürüyerek, otobüs veya metro kullanarak şehri kolaylıkla gezebilirsiniz.

Singapur şehir merkezi güneyde Singapur Nehri'nin etrafında konumlanmıştır. Singapur'un en çok turist çeken bölgesi Çin Mahallesi ve Orchard Yolu'dur. Gezmeye, Singapur Nehri ile Marina Bay'in birleştiği bölgeden başlayabilirsiniz. Nehrin güneyi ise, koloni zamanından kalma, çok iyi korunmuş binalarıyla şık görüntüler verir. Nehirde kısa mesafeli tekne gezintileri yapmak mümkündür. “Marina Bay” da, Singapur’un simgesi olan yarı balık yarı arslan olan “Merlion Fıskiyesi” heykelini görebilirsiniz. 8.6 metre yüksekliğinde ve 70 ton ağırlığında olan fıskiyenin Aslan bölümü Singa Pura – Aslan Şehir’i, balık bölümü ise Temasek- Deniz Şehri’ni temsil etmektedir.

Singapur Nehri üzerinde, nehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler ve caddeler vardır. Bu caddeler nehrin bir tarafında South Bridge Road, diğer tarafında North Bridge Road adını alır. Bu cadde şehir merkezine, Çin Mahallesi’ne ve Müslüman Mahallesi’ne (Kampong Glam) kadar uzanır. Orchard Road, son derece lüks otelleri, mimari harikası alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlarıyla Singapur'un en ünlü caddesidir.

Yemek ve alışveriş Singapurlular'ın vazgeçilmezidir. Bu sebeple, her bütçeye ve zevke uygun, dünya mutfağından tatları bulabileceğiniz restoranlar ve tüm markaları makul fiyatlara alabileceğiniz alışveriş merkezlerini şehrin her yerinde rastlayabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler

Boat Quay: Marina Bölgesinde yer alır ve Singapur'un ticaret ve iş merkezidir. Burada iki katlı rengarenk eski evler ve gökdelenler arkadaşlık yaparlar. Gündüz ve gece bu bölgeyi gezebilir, farklı kareler yakalayabilirsiniz.

Clarke Quay: Singapur nehrinin kıyısında yer alır. Gündüz sakin, geceleri ise son derece canlı, alışveriş, eğlence ve yemek bölgesidir. Clarke Quay, Çinli tüccarların depo evlerinin günümüzde restoran, bar, kafe ve eğlence merkezi haline getirilmesi ile oluşturulmuş, hoş vakit geçirebileceğiniz küçük, şirin bir yerdir.

Singapur Tarih Müzesi (Singapore History Museum), 1957 yılına kadar katolik okulu olarak kullanılan Singapur Sanat Müzesi (Singapore Art Museum), Singapur Ulusal Müzesi, Asya Medeniyetleri Müzesi, Peranakan Müzesi, Singapur Şehir Galerisi, Baba House, Cathay Galerisi, Changi Müzesi ve Şapel'i tarih ve sanata meraklı olanlar için cazibe merkezidir.

 singapur

Koloni dönemi mimari tarzı ile yapılmış, birbirine şık bahçelerle bağlanan birbiri içine geçmiş yapı topluluğundan oluşan Raffles Otel; içinde Raffles’in evini, onun kurduğu ilk botanik parkını, ilk Hristiyan mezarlığını, II.Dünya Savaşı sırasında kullanılan Britanya sığınaklarını, ASEAN ülkelerinin her birini simgeleyen modern heykel parkını (ASEAN Sculpture Park) görebileceğiniz Fort Canning Park; II. Dünya Savaşı’nda Japon İşgali sırasında ölen siviller anısına yapılmış War Memorial Park Singapur'un önemli turistik bölgeleridir.

Esplanade Parkı, Singapur Botanik Bahçeleri, Singapur Hayvanat Bahçesi, Bukit Timah Doğal Koruma Alanı, MacRitchie Doğa Parkı, Sungei Buloh Wetland Kuş Parkı, Juron Kuş Parkı, Faber Dağı & Teleferik, Kent Ridge Park, Labrador Doğa Parkı & Gizli Tüneller Parkı, Çin & Japon Bahçeleri, doğa ve hayvan severler için kaçırılmaması gereken yerlerdir.

Çin Mahallesi: tüm Güneydoğu Asya'da olduğu gibi son derece hareketlidir. 1821'de Çinli göçmenler tarafından kurulan ve zamanla geniş bir alana yayılmış olan Çin Mahallesi; Kreta Ayer, Telok Ayer, Tanjong Pagar ve Bukit Pasoh olmak üzere dört bölgeden oluşur. Çin Mahallesi turistlerin konaklama, alışveriş ve yemek için en çok tercih ettikleri bölgedir. Çin Mahallesi’nin kalbi South Bridge Road üzerinde yer alan çoğu restore edilmiş renkli dükkan evlerden oluşan bölgedir. Burada birbirine paralel uzanan Mosque Street, Pagoda Street, Temple Street, Smith Street ve Sago Street mutlaka görülmesi gereken ara sokaklardır. Bu kalabalık, ara sokaklarda açık hava tezgâhlarının yanı sıra antikacılar, barlar, restoranlar, Çin’e özgü yiyecek malzemeleri satan yerler, geleneksel Çin mallarının üretildiği küçük atölyeler, dini eşyalar satan dükkanlar ve bir de Çin tıbbi ile ilgili merkez yer alır.

Kampong Glam Bölgesi: Malayların yaşadığı bölgedir. Buraya Raffles City önünden geçen North Bridge Road üzerinden yürüyerek, MRT Bugis ile veya otobüsle ulaşabilirsiniz. Bölge, Müslüman Singapur’u simgeler. Arap tüccarlar tarafından kurulan bölgede art deco tarzı dükkan evler, caddeler, binalar, Arap ve Malay adlarını taşır. Bölgenin en canlı yeri Ortadoğu pazarını andıran her türlü ürünün satıldığı Arap Caddesi’dir. Burası, Singapur’un Müslüman topluluğunun kültür deposu durumundadır. Müslüman restoranlar ve kafeler sıra sıra sokakta dizilmiş, geleneksel Hindistan ve Malaya yemeklerini sunmaktadırlar.

Küçük Hindistan (Little India): Kampong Glam bölgesinden kısa bir yürüyüşle veya MRT Hint bölgesine ulaşabilirsiniz. Hindistan görüntüsü ve manzarasıyla burası, ihtiyaç duyulan her şeyin Hintli ev halkları tarafından sağlandığı bir yerdir. Bölge, 1800’lerin ortalarında adaya gelen Hintliler tarafından kurulmuştur. Serangoon Road ile Race Course Road ve civarı bölgenin kalbini oluşturur. Serangoon Road üzerinde Hint yemeklerini yiyebileceğiniz yiyecek yerlerinden, Hint işi eşyalar satan dükkanlara, tapınaklardan, çiçekçilere kadar her şey bulunur.Tapınak ve ibadethane gezmeyi sevenler için; St. Andrews Katedrali, Ermeni Kilisesi, Çin Mahallesi'ndeki Kuan Im Thong Hood Cho Tapınağı, Sri Krishnan Tapınağı, Buddha Tooth Relic Tapınağı, Thian Hock Keng Tapınağı, Sri Mariamman Tapınağı, Hint Mahallesi'ndeki Sri Veeramakaliamman Tapınağı, Sri Srinivasa Perumal Tapınağı, Sakaya Muni Buddha Gaya (1000 ışık) Tapınağı, Leong San See Tapınağı, Kampong Glam'daki Sultan Camii, Hajjah Fatimah Camii, Malabar Muslim Jama-Ath Camii, önemliler arasındadır.

Ulaşım

Singapur’dan günübirlik Malezya’ya gitmek mümkündür. Malezya’nın sınır şehri Johar Bahru (JB) üzerinden başkent Kuala Lumpur 365 km'dir.

Singapur çevresindeki ülkelerden biri olan Endonezya adalarından Batam veya Batam, Bintan, Sumatra, Cava ve Bali’ye Singapur'daki seyahat acentelerinden tur alabilirsiniz. Uçakla Filipinler ve Tayland’a geçebilir, Endonezya’nın Riau Adaların bir bölümüne hızlı feribotlarla gitmek mümkündür.

uşlarınız için Singapur merkezli Tigerairways, AirAsia ve Jetstar havayollarında uygun fiyatlı biletler bulabilirsiniz.

 

MELİH ERİŞ'LE GÜNEYDOĞU ASYA GEZİLERİ
GÜNEYDOĞU ASYA TOP 30
GÜNEYDOĞU ASYA GEZİ YAZILARIMIZ
FACEBOOK SAYFAMIZINSTAGRAM SAYFAMIZ
ALTERNATİF GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret294011
Takvim